Prodávat vedlejší energetické produkty se vloni dařilo

Míchací centrum. Místo, kde se vyrábí stabilizát. Foto: Sev.en EC

Elektrárna Chvaletice vloni prodala 346 tis. tun vedlejších energetických produktů (VEP), což představuje cca 37 % z celkové produkce.

Každý rok toto číslo stoupá, prodej VEP má totiž dvojí pozitivní efekt. Každá tuna, která se prodá, šetří prostor pro ukládání a prodlužuje jeho životnost. Využití VEP také pomáhá šetřit i životní prostředí, protože o to méně se těží přírodní materiály, které jsou nahrazovány právě těmito certifikovanými produkty. Zbytek produkce se využívá v rámci projektu Krajinotvorba.

Čtěte také:
Vláda pozdržela zakázky na rekultivace
DIAMO dokončuje rekultivaci rybníků

Mezi vedlejší energetické produkty patří struska, popílek (jemná i hrubá frakce), energosádrovec a stabilizát. Popílek a struska vznikají po spálení hnědého uhlí v kotlích, energosádrovec z procesu odsíření pomocí mokré vápencové vypírky a stabilizát v tzv. míchacím centru, kde se základní komponenty smíchají s energosádrovcem a struskou.

Všechny tyto produkty jsou certifikované a používají se především ve stavebnictví a krajinotvorbě.

Elektrárna Chvaletice byla postavena na území bývalého lomu, kde se těžil pyrit. Díky rekultivaci se krajina narušená touto těžbou postupně obnovuje. K rekultivaci v rámci projektu Krajinotvorba se využívá právě certifikovaný produkt – stabilizát. Stabilizát má specifické vlastnosti, proto nemůže být skladován, ale z míchače je rovnou expedován pásovou dopravu na rekultivaci krajiny, popř. na nákladní auta. Dále je využíván pro tvarové úpravy a pro podkladní vrstvy. V minulosti byl např. použit při výstavbě cyklostezek, výrobních hal nebo protipovodňových valů.

Popílek se používá především pro výrobu směsných betonů a pórobetonu, jako přísada do cementu nebo při stavbě pozemních komunikací. Struska slouží pro tvarování krajiny při rekultivacích, při stavbě pozemních komunikací a na náspy, záspy a obsypy inženýrských sítí. Energosádrovec má své uplatnění při výrobě sádry nebo jako přísada do cementu, je používán také při výrobě sádrokartonů a dalších stavebních produktů.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo