Prodej aktiv ČEZ naštval i bulharského premiéra

Bulhraský premiér Bojko Borisov dává od celé transakce ruce pryč. Foto: foto-Mohammad Ali Marizad wikipedia.org

Bulharský premiér Bojko Borisov vyzval centrální banku a zpravodajskou službu, aby se zaměřily na prodej klíčových energetických aktiv české společnosti ČEZ málo známé bulharské firmě. Borisov zároveň odmítl jakoukoli účast své vlády na této dohodě či její podporu.

Skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv, včetně distributora elektřiny pro více než tři miliony osob, se společností Inercom, malým výrobcem solární energie. Transakce vyvolala napříč bulharským politickým spektrem obavy, že strategická energetická aktiva v členské zemi EU přecházejí do rukou vlastníků, o nichž se moc neví.

Čtěte také:
V Bulharsku je kvůli ČEZ pořádně horko
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

V emotivním vystoupení v parlamentu Borisov podle Reuters prohlásil, že ani on, ani jeho vláda se „nepodílejí na temné zákulisní dohodě“. „Nejenže se nepodílíme, nemáme na to žádný vliv,“ řekl.

Borisov podle Reuters také řekl, že dostal od svého českého protějšku Andreje Babiše důvěrné dokumenty ukazující, že v transakci se angažují rusko-gruzínské společnosti se sídlem v daňových rájích, jakož i ruské a bulharské banky.

Společnost Inercom s aktivy ve výši zhruba 100 milionů leva (asi 1,3 miliardy korun) se chystá převzít podnikání s ročním obratem 1,8 miliardy leva (23,4 miliardy korun). Transakce v odhadované výši zhruba 320 milionů eur (přes osm miliard korun) čeká na souhlas bulharského antimonopolního úřadu. Inercom tvrdí, že obchod bude financovat z bankovních úvěrů, avšak odmítl další upřesnění.

Ceny energií jsou v nejchudší členské zemi EU politicky citlivé. Zdražení elektřiny v roce 2013 vedlo k pádu první Borisovovy vlády.

Bulharsko podle svého premiéra nemá mechanismus, kterým by zabránilo dohodě dvou soukromých podniků. Borisov ale přislíbil, že využije veškeré prostředky k zajištění transparentnosti transakce. Naznačil také, že by nemusel přijmout demisi ministryně energetiky, která se rozhodla odstoupit po zprávách o svém napojení na vlastníky Intercom, aby se pokusila rozptýlit pochyby o vlivu vlády na dohodu.

V pátek opoziční socialisté požadovali zarazit celý prodej. Borisov, který dříve odmítl opoziční výzvy, aby zprivatizované firmy znovu odkoupil stát, uvedl, že jeho kabinet zvažuje právní změny, které státu umožní do podobných obchodů zasáhnout.

Bulharská tisková agentura FOCUS s odvoláním na úřad bulharské vláda napsala, že Borisov telefonicky požádal Babiše o informace české vlády o prodeji bulharských aktiv ČEZ. Bulharský premiér přitom vyjádřil znepokojení nad tím, že tato aktiva nekupuje firma se zkušenostmi na trhu, a upozornil, že bulharská aktiva ČEZ jsou součástí bulharské národní bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj