Doba čtení:1 m, 9 s
Elektrárna Dětmarovice. Foto: ČEZ

Na dohled od polských hranic a přitom uprostřed husté aglomerace. To jsou Dětmarovice – jediná černouhelná elektrárna Skupiny ČEZ v České republice, kterou si nyní můžete prohlédnout i virtuálně.

Největší černouhelná elektrárna v České republice, která byla postavena v letech 1972 až 1976, disponuje instalovaným výkonem 800 MW a je významným zdrojem elektřiny a tepla pro celý region.

Za návštěvu určitě stojí jak kotle pracující s 90procentní účinností a schopné vyvinout těžko představitelných 1400 °C, tak i strojovna s turbínami dosahujícími za provozu tři tisíce otáček za minutu. Zážitkem je i pohled na dvojici 269metrových komínů i kvarteto 100metrových chladicích věží, z nichž jako ve skutečnosti stoupá chladicí pára.

Čtěte také:
Elektrárna Dětmarovice je v provozu 40 let
Uhelná elektrárna budoucnosti

Elektrárna ročně vyrobí okolo 2,5 TWh elektrické energie a více než 800 TJ tepla, které se dodává především do Orlové. Poslední modernizace provozu, která přišla na 400 milionů korun, dává regionu jistotu bezpečných dodávek energií i pro další roky.

Komplet virtuálních prohlídek energetických provozů Skupiny ČEZ navštívilo dosud zhruba 95 tisíc unikátních uživatelů. Počet zobrazených stránek současně prolomil hranici 160 tisíc.

Mohlo by vás zajímat:
Uhelná elektrárna Mělník bude v Matrixu
ČEZ koupí uhlí pro Dětmarovice od OKD
Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí

Elektrárna Dětmarovice
Elektrárna Dětmarovice. Foto: ČEZ
Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa