Jak by mohly vypadat objekty, které vyrostou na břehu budoucího jezera po zatopení lomu ČSA, si může prohlédnout veřejnost v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje. Od konce srpna zde probíhá výstava ročníkových prací studentů architektury pražské ČVUT.
Poprvé je v rámci standardní prezentace představili předloni v Praze, nyní se s jejich nápady může seznámit i veřejnost. Oficiální název společné prezentace dvanácti studentů tehdy prvního ročníku zněl Letní břeh – Most!
Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR
Objekty pro letní aktivity v rekultivované krajině. Studenti si reálné místo, pro nějž měli najít architektonické řešení, přijeli obhlédnout na Uhelné safari. Pro budoucí architekty se jednalo o první příležitost zasadit svou práci do konkrétního místa, které si předem prohlédli. Studenti na břeh budoucího jezera umístili například rybářský dům, lesní správu, loděnici, kavárnu, wellness centrum nebo ubytovnu.
V rámci spolupráce mezi Severní energetickou a Fakultou architektury ČVUT se následně začalo jednat o možnostech, kdy a jak studentské práce představit i širší veřejnosti v regionu. Přípravy výstavy, která se původně měla uskutečnit už na jaře, zkomplikovala koronavirová pandemie, proto se výstava přesunula až na konec srpna. Zájemci si mohou všechny modely prohlédnout v předsálí kongresového sálu ve druhém patře Krajského úřadu Ústeckého kraje až do konce září. Výstava by měla být prvním z kroků vzájemné spolupráce mezi skupinou Sev.en Energy a Fakultou architektury pražské ČVUT.