Doba čtení:1 m, 57 s
Jednání odborů na MPO v říjnu 2014 (Šéf OS PHGN Jan Sábel druhý zleva). Foto: MPO

Plné prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji závisí na odvaze vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) řešit ekonomické problémy v České republice. Serveru iUHLI.cz to sdělil předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) Jan Sábel. Dodal, že vlády nemají více než 20 let odvahu o prolomení limitů rozhodnout. Právě to požadují hornické odbory, které dnes budou před budovou ministerstva průmyslu (MPO) demonstrovat.

Podle Sábela vlády nezajímá energetická koncepce, budoucnost soběstačnosti výroby energie České republiky, ale hlavně vlastní existence. Raději vše odkládají. Mohla rozhodnout úřednická vláda Jiřího Rusnoka, ale bylo jí v tom politicky zabráněno. Vládu nezajímají argumenty odborů a zaměstnavatelů a na to doplatí v budoucnosti občané, upozornil.

MPO pracuje ze čtyřmi variantami těžby uhlí v Ústeckém kraji. První počítá s plným zachováním limitů, které v roce 1991 zavedla vláda Petra Pitharta, druhá s prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, a třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA. Čtvrtá varianta, kterou odboráři podporují,  počítá s plným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.

„Jsem přesvědčen, že jako ministr zodpovědný za budoucnost výroby elektrické energie a tepla by nemohl navrhovat variantu číslo tři, která je nepřijatelná pro všechny, jak pro ekology, občany z Horního Jiřetína tak i odbory a zaměstnavatele,“ uvedl Sábel.

Ústecký kraj se špatným rozhodnutím kabinetu podle něj dostane do obrovských problémů. „Je třeba se podívat na sever od nás, jak si polská vláda cení hornictví a zaměstnanosti občanů. Jeden nezaměstnaný stojí zhruba 250.000 korun ročně, a to vše zaplatíme my, daňoví poplatníci. Nestačilo, že nás minulé vlády zadlužují a uvalují daně za solární energie, špatným rozhodnutím vlády budeme z daní platit další nemalé částky,“ dodal předseda OS PHGN.

Premiér Sobotka by se podle něj mohl podívat do Švédska, kde se k vůli těžbě bourají města a lidé nejsou nespokojení, pak by si to možná dovedl představit. „S šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem jsem několikrát jednal o jiných záležitostech, ale musím konstatovat, že to co slíbil nikdy nesplnil. Jeho pořízení jednají jinak než ministr financí slibuje při jednáních s námi. Pak můžu spekulovat o tom, že se mu hodí likvidovat těžbu uhlí,“ konstatoval Sábel.