Doba čtení:1 m, 26 s
Lom Bílina. Foto: SDAS

Úpravu územně ekologických limitů na lomu Bílina považujeme za významný úspěch, na němž jsme pracovali dlouhou dobu. Pro energetickou společnost ČEZ, která Severočeské doly vlastní, to je nejvýznamnější zpráva letošního roku. Deníku Právo to řekl šéf ČEZ Daniel Beneš.

„Je to jeden z mnoha kroků, který nám umožní dlouhodobou těžbu uhlí až za rok 2050. Další kroky budou následovat, do podzimu příštího roku budeme zpracovávat báňské studie, které navazují na rozhodnutí vlády. Potom budeme pracovat na první etapě EIA a v roce 2019 na to naváže plán otvírky přípravy a dobývání,“ dodal Beneš.

Čtěte také: Prolomeno! Na Bílině se bude těžit za limity

Šéf ČEZ uvedl, že Severočeské doly se dostanou k 120 miliónům tun uhlí. Většina se využije v teplárenství, což je podle něj dobře. „Uhlí, ke kterému se dostaneme, dá ČEZ dodatečnou hodnotu přes 50 miliard korun. Z hlediska státního rozpočtu a obcí je to také znatelné, když více než 20 miliard korun bude činit odvod za nerost, daně firem a zaměstnanců, sponzoring regionu. A pak je tu zisk z uhlí samotného, kdy stát jako 70procentní vlastník ČEZ získá další výnos,“ vysvětlil Beneš.

Uhlí, ke kterému se dostaneme, dá ČEZ dodatečnou hodnotu přes 50 miliard

Vláda rozhodla o prolomení limitů na lomu Bílina v říjnu. V případě lomu ČSA, kde těží Severní energetická, zůstávají limity naopak zachovány. „To je úplně jiná situace. Úpravou limitů na dole Bílina nedojde k přesídlování nebo bourání obcí. Těžit budeme v neobydlené zóně. U dolu ČSA jde o uhlí, nad kterým stojí domy,“ uvedl Beneš, podle kterého také není zřejmé, zda uhlí z dolu ČSA bude vůbec potřeba.

Mohlo by vás zajímat:
Voliči vám ČSA spočítají, slyšel Sobotka

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa