Propad cen uhlí pocítí i ve Vršanech

Doba čtení:1 m, 13 s

Lom Vršany. Foto: Oldřich Hájek

Prudký propad cen uhlí sníží příjmy těžební společnosti Vršanská uhelná Pavla Tykače. Pád cen černého uhlí se už zřejmě projevil na loňském hospodaření Vršanské uhelné, napsal týdeník Euro.

Vršanská uhelná uzavřela v březnu 2013 dlouhodobou smlouvu na dodávky hnědého uhlí pro elektrárnu Počerady, kterou provozuje ČEZ. Součástí dohody mezi Vršanskou uhelnou a ČEZ bylo také to, že se cena dodávek bude odvíjet od ceny černého uhlí, které se obchoduje na evropských burzách.

„Současný pokles ceny černého uhlí se částečně promítne i do výnosů společnosti Vršanská uhelná. Od roku 2013 totiž pracujeme s obchodním modelem, jehož princip spočívá v navázání cen hnědého uhlí na ceny černého uhlí se zohledněním jeho nižších užitných vlastností v cenovém vzorci,“ uvedl vedoucí komunikace a vnějších vztahů skupiny Czech Coal David Vidomus.

Čtěte také: Klesnou ceny uhlí pod magickou hranici?

Tykačova firma už plánuje, jak nepříznivý vývoj alespoň částečně zvrátit. „Vzniklou situaci vnímáme jako motivaci ke zvýšení efektivity výroby, propouštění neplánujeme,“ dodal Vidomus.

Vliv propadu cen černého uhlí na dodávky z Vršanské uhelné pro ČEZ, který je dominantním odběratelem uhlí Tykačovy firmy, se má v příštích letech zvyšovat. Podle dohodnutého vzorce se totiž do roku 2023 cena uhlí bude postupně přibližovat úrovni 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách v Amsterdamu, Rotterdamu a Antverpách. Na těchto komoditních trzích se obchoduje především australské a jihoafrické černé uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Ceny evropského uhlí rekordně klesly