Doba čtení:1 m, 42 s
JSW_compressed foto JSW
Podle ujištění JSW by měli všichni horníci z dolu Krupinski nalézt práci v jiných dolech společnosti. Foto: JSW

Horníci z polského dolu Krupinski, kde má být na konci prvního čtvrtletí roku 2017 ukončena těžba uhlí, v sobotu zorganizovali na obranu své práce protest. Akce se zúčastnilo asi 200 lidí, mezi nimi byli horníci, jejich rodiny i komunální politici.

Účastníci nesli transparenty, na jednom z nich bylo napsáno například: „PiS hrobníci polské těžby“. Šlo již o druhý hornický protest v posledních dnech. Již ve čtvrtek demonstranti zablokovali silnici č. 935, která spojuje města Pszczyna a Żory.

Čtěte také:
Do Polska proudí miliony tun ruského uhlí
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

O převodu závodu Krupinski, který zaměstnává cca 2200 lidí, do Hornické restrukturalizační společnosti rozhodli akcionáři mateřské společnosti JSW (Jastrzebska spólka weglowa) na začátku prosince. Podle ujištění JSW by měli všichni horníci z dolu Krupinski nalézt práci v jiných dolech společností. Podle oznámení společnosti začne postupné přidělování zaměstnanců do jiných dolů v nejbližších dnech. Už příští týden přejde do jiných těžebních společností prvních 50 osob, uvedl polský server nettg.pl.

Důl Krupiński vykázal za posledních 10 let téměř 1 miliardu zlotých ztráty (zhruba 6,3 miliardy korun). Jeho převod do státní Hornické restrukturalizační společnosti je jedním z klíčových prvků programu restrukturalizace JSW.

Podle dřívějších informací JSW žádná z analyzovaných variant budoucnosti dolu nezaručovala trvalé zlepšení finančních výsledků. Odbory ale bojovaly o budoucnost závodu, vidí příležitosti na jeho ziskovost při produkci koksovatelného uhlí, jehož cena na mezinárodních trzích roste. JSW plánuje vytvořit v dole logistické centrum pro celou skupinu.

V sobotu se v Polsku konal i protest na obranu jiného dolu, Makoszowy v Zabrze. Zde má konec těžby uhlí nastat na konci roku. Před kanceláří vládní strany PiS v centru Zabrze protestovalo několik lidí, kteří se na transparentech ptali: „Kde je premiér a kde je prezident, který slíbil, že nebude zavírat doly“?

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech