Doba čtení:1 m, 12 s


Zástupcům českého průmyslu se nelíbí pozměňovací návrhy pirátské poslankyně Balcarové k novele zákona o ochraně ovzduší. Označují je za nepodložené a ohrožující českou energetickou bezpečnost. Více v reportáži iUHLI.cz.

Předsedkyni poslaneckého výboru pro životní prostředí Daně Balcarové vadí výjimky z limitů znečištění pro velké elektrárny a chybějící pravomoc obcí zakázat spalování nekvalitního uhlí. Její pozměňovací návrhy se však setkaly se silnou kritikou. Odmítá je například ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který je označil za opsané teze ekologických organizací. Velmi ostře se proti nápadům vymezují zástupci českého průmyslu.

Čtěte také:
Piráti plení poslední zelené ostrůvky
Pirátská poslankyně chce omezit uhlí

Podle Pavla Farkače ze Svazu průmyslu a obchodu ČR by se řešení měla týkat všech znečišťovatelů. „Zejména návrh směřující k zákazům udělování výjimek pro uhelné zdroje by přinesl významné ohrožení energetické bezpečnosti České republiky, protože by to znamenalo vypnutí více než 80 procent tuzemských zdrojů, čímž by se naše země stala energeticky závislou na dovozu ze zahraničí,“ uvedl Farkač.

Místopředseda Svazu průmyslu a obchodu ČR Jan Rafaj uvedl, že návrhy jsou ukázkou, jakým způsobem funguje český legislativní proces. „Můžou se předkládat návrhy, aniž by se vyhodnotil dopad na Českou republiku. Realizace by totiž vedla například k razantnímu nárůstu cen tepla. To, co po nás požaduje Evropská unie, je náročné samo o sobě, vymýšlet k tomu ještě české přídavky je úsměvné,“ řekl Rafaj.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo