Průšvih v Dukovanech jen tak neskončí

Doba čtení:1 m, 25 s

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ znovu odložila spouštění jaderných reaktorů v Dukovanech. Namísto konce prosince a půlky ledna se dva odstavené bloky spustí nejdříve 1. února.

Pro ČEZ to bude znamenat velké finanční ztráty. Již nyní se přitom hovoří o ztrátě až čtyři miliardy korun. V elektrárně aktuálně funguje jen jeden ze čtyř bloků, napsal server IHNED.cz.

Ještě v listopadu generální ředitel ČEZ Daniel Beneš tvrdil, že by všechny čtyři bloky měly být spuštěné do konce letošního roku, ideálně ještě před svátky. Stále ale funguje jen čtvrtý blok. Kromě toho, že se první a druhý blok spustí až v únoru, se navíc posouvá spuštění třetího bloku, a to z 22. na 30. prosince.

Čtěte také:
Zachrání Dukovany parní lokomotiva?
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!

Problémy jádra byly hlavním důvodem, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. „Kdybychom si byli jisti, že Dukovany budou fungovat do roku 2037 a hladce se rozběhne výstavba dalších bloků, tak můžeme teoreticky odepsat zásoby pod Horním Jiřetínem. Protože si nejsme jisti, tak to vláda neudělala,“ řekl Mládek v rozhovoru pro DVTV.

Tři ze čtyř bloků Dukovan stojí od září. Důvodem jsou značné nedostatky v dokumentaci svárů u některých potrubí mimo jadernou část elektrárny. ČEZ tyto kontrolní práce zadal externí firmě. Podobný problém nyní ČEZ prověřuje i v Temelíně.

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 megawattů a při plném provozu pokrývá zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie celé České republiky.

Mohlo by vás zajímat:
NWR ve čtvrtletí vytěžila dva miliony tun uhlí
Český jaderný plán je nereálný
Temelín stojí, Česko nemá proud