Doba čtení:1 m, 45 s
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany nebude mít od ledna nové povolení pro provoz prvního bloku. ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o přerušení správního řízení do 28. února kvůli rozšířeným kontrolám zařízení bloku.

ČEZ také požádal úřad o prodloužení stávajícího povolení k provozu prvního bloku, které je zatím platné jen do 31. prosince. Podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové bude stávající povolení prodlouženo o dva až tři měsíce, napsaly Finanční noviny.

„Tohle už je pro ně procesní detail, protože všechno bylo dohodnuto na naší úrovni,“ řekla Drábová. Odložení termínu pro vydání nového povolení pro první blok ní nebude mít žádný faktický dopad na provoz elektrárny.

Problémy jádra byly hlavním důvodem, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA.

Podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka pořádal ČEZ o přerušení řízení 9. prosince, protože potřebuje víc času na rozšířené kontroly svarů v tomto bloku a na zpracování jejich výsledků do průkazné dokumentace. Kontroly svarů provádějí odborníci u tří jaderných bloků Dukovan, protože při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Od 19. září kvůli tomu v elektrárně funguje jen jeden ze čtyř bloků.

Čtěte také:
Zachrání Dukovany parní lokomotiva?
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!

ČEZ předpokládá, že do konce roku začne vracet do provozu alespoň třetí výrobní blok. Během Vánoc by podle Bezděka měla být zahájena úvodní etapa těchto prací zahrnující závěrečné zkoušky těsnosti a tlakové zkoušky zařízení v tomto bloku. „Odstávky prvního a druhého bloku budou pokračovat i v příštím roce,“ dodal mluvčí.

Při kontrole dokumentace byly v Dukovanech zjištěny nekvalitní rentgenové snímky u svarů v jaderné i nejaderné části všech bloků. Firma ČEZ už dala podnět policii, aby okolnosti provedení těchto kontrol prověřila. Prováděla je podle ní společnost Tediko. Právní zástupce firmy Tediko Tomáš Hodys ale v tiskovém prohlášení odmítl odpovědnost tohoto dodavatele za odstávky v Dukovanech i za případnou újmu s nimi spojenou.

Mohlo by vás zajímat:
ČEZ má dvě jaderné dcery
Drábová: Jádro se stavět se bude!
Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?