Doba čtení:1 m, 34 s
Chůze zůstala nejčastějším zdrojem úrazů v revíru. Foto: OKD

Menší počet evidovaných a registrovaných pracovních úrazů i snížení úrazové četnosti, tři mimořádné události a především žádná závažná újma zaměstnance na zdraví. Tak vypadala situace v oblasti BOZP v revíru společnosti OKD od ledna do března letošního roku.

Počet evidovaných úrazů byl sedmdesát, což znamenalo, že se snížil oproti stejnému období minulého roku o osm. Do kategorie registrovaných letos spadlo třiatřicet případů (vloni jich bylo čtyřicet). „Menší je také nejobjektivnější ukazatel úrazové četnosti: Počet registrovaných úrazů na milión odpracovaných hodin. Ten je na úrovni 9,45 a ve srovnání s prvním kvartálem 2019 je o jedenáct procent menší,“ uvedl pro Měsíčník Horník vedoucí odboru řízení bezpečnosti Pavel Zajíček.

Čtěte také:
OKD letos plánuje produkci 3,7 milionů tun černého uhlí
Prisko ještě OKD nevlastní

Z třiatřiceti sledovaných registrovaných úrazů opět nejvíce souviselo s chůzí, ať s břemenem nebo bez něj. Staly se následkem pádu, uklouznutí, zakopnutí. Byly příčinou třiceti procent všech úrazů v revíru,“ poznamenal Zajíček. Pětkrát si v prvním čtvrtletí zaměstnanci OKD ublížili při manipulaci s materiálem (naražením, přiražením, zasažením), což znamenalo patnáct procent úrazů. Zbytek se rozdělil do dalších skupin, z nichž podle vedoucího odboru řízení bezpečnosti za zmínku patří pády kamene, pády břemene a zasažení kumulovanou energií – každý z těchto faktorů měl podíl na devíti procentech úrazů.

S absolutně čistým kontem, co se újmy na zdraví v prvním čtvrtletí 2020 týče, skončili báňští úpraváři, lidé ze správy podniku a zaměstnanci utlumující paskovskou oblast revíru. Opraváři měli čtyři evidované, jeden registrovaný úraz. Počty těchto případů se snížily na ČSA, Lazech a Darkově a naopak narostly na severní i jižní lokalitě ČSM – což souviselo s přesuny výroby a kolektivů na stonavskou šachtu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech