Doba čtení:1 m, 11 s
Psovodi lom ČSA Foto Sev.en Energy

Psí záchranáři vyzkoušeli výcvikové prostory báňských záchranářů v rámci svého letního soustředění na Mostecku. Kynologové využili například dýmnici.

Spolupráce s Hlavní báňskou záchrannou stanicí v Mostě je pro nás velmi cenná, protože naše činnosti mohou v praxi na sebe velmi dobře navazovat. Pes musí při mimořádné události najít a upozornit na případné přeživší, pak nastupují báňští záchranáři, kteří zajišťují jejich vyproštění,“ vysvětlil Miroslav Fencl z  pořadatelské Záchranné kynologické skupiny Centrum, která dostala jméno podle hlubinného dolu, kde se podobná setkání a cvičení v minulosti pravidelně konala.

Čtěte také:
Mostecko se připravuje na konec těžby na ČSA
Uhlí z ČSA jednou využito bude

Kromě dnes již uzavřeného dolu Centrum se psovodi v  minulých letech podívali i na další místa v těžebních společnostech, včetně hlubiny ve svazích lomu ČSA. „Pro nás je každá takováto možnost velmi přínosná. Psi i psovodi se dostanou do prostředí, které neznají a nemohou se na něj nijak připravit. U báňských záchranářů jsme si například vyzkoušeli, i když jen na chvíli, jaké je to pracovat v dýchacím přístroji. Prošli jsme dýmnicí, která velmi věrně simuluje prostředí zásahu v hlubině. Tentokrát jsme využili jen jedno patro dýmnice, v budoucnu bychom se sem určitě rádi vrátili a zkusili i další patra,“ doplnil Fencl.

Skupina Centrum má jedno ze svých výcvikových středisek v  těsné blízkosti jezera Matylda, další na Karlovarsku.