Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že je Rusko připraveno zvýšit dodávky zemního plynu do Evropy. Kreml ale tlačí na to, aby plyn proudil ještě nezprovozněným plynovodem Nord Stream 2, který bude přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa.
Putinovo prohlášení může být vnímáno jako signál, aby německé úřady urychlily certifikaci a daly plynovodu povolení ke komerčnímu provozu. Naznačují to i ruští odborníci.
Čtěte také:
Experti: Elektřina bude dál výrazně zdražovat
Němci směřují k energetické závislosti
„Přirozeně, Gazprom má zájem na urychleném zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Je to pro něj nejjednodušší a nejbezpečnější cesta. Není jasné, proč by za současné krizové situace evropské úřady nemohly operativně řešit certifikaci plynovodu,“ sdělil v rozhovoru pro Lidovky.cz šéf ruského Fondu národní energetické bezpečnosti Konstantin Simonov.
Podle něj je to důvod, proč sám Gazprom s extra dodávkami plynu pro Evropu vyčkává. „Gazprom musí podle smlouvy přepravit přes Ukrajinu 40 miliard kubíků plynu nebo zaplatit ekvivalent ztracených přepravních poplatků. Když evropští politici požadují po Gazpromu, aby využil k nadlimitním dodávkám na evropský trh ukrajinskou přepravní soustavu, tak si neuvědomují, že by musel na aukci dodatečně zakoupit kapacity za mnohem vyšší cenu, kterou Gazpromu nikdo kompenzovat nebude. Přeprava plynu po Nord Streamu 2 je pro Gazprom dvakrát levnější než přes Ukrajinu,“ popisuje Simonov.
V současnosti se cena plynu s dodáním na listopad drží sice kolem 84 eur, přitom před rokem činila asi 15 eur. Nadlimitní dodávky ruského plynu ale zatím do Evropy neproudí, takže evropský trh s plynem může opět zažít novou vlnu zdražování.
Moskva větří příležitost a navrhuje návrat k dlouhodobým smlouvám na nákup zemního plynu, od kterých Evropská unie začala ustupovat s upřednostněním volatilního spotového trhu s nadějí, že bude zárukou férové soutěže a nižší ceny.