Doba čtení:2 m, 39 s

[et_pb_section admin_label=“section“ transparent_background=“on“ allow_player_pause=“off“ inner_shadow=“off“ parallax=“off“ parallax_method=“off“ custom_padding=“0px|||“ padding_mobile=“off“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“on“ make_equal=“off“ use_custom_gutter=“off“ gutter_width=“3″][et_pb_row admin_label=“row“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“on“ use_custom_gutter=“off“ gutter_width=“3″ custom_padding=“0px|||“ padding_mobile=“off“ allow_player_pause=“off“ parallax=“off“ parallax_method=“off“ make_equal=“off“ parallax_1=“off“ parallax_method_1=“off“ column_padding_mobile=“on“][et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text admin_label=“Obsah článku“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“14″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_style=“solid“]

Rak říční se dožívá 15 až 20 let. Foto: wikipedia.org D. Makavičius

 

Běžnou součástí postupující povrchové těžby hnědého uhlí je dnes také starost o rostliny a zvířata žijící v okolí. Pracovníci Severočeských dolů například realizovali záchranný transfer vzácných raků říčních v blízkosti Dolu Bílina.

V rámci monitoringu předpolí Dolu Bílina byl výskyt raka říčního v Radčickém potoce v úseku mezi nádržemi Libkovice I a III zaznamenán už v roce 2009. Od té doby byla jeho populace sledována a zároveň vyhledávána vhodná náhradní lokalita umožňující jeho nerušenou existenci, uvedly Hornické listy.

Čtěte také:
Švédská Kiruna ustoupí těžbě
Bílina: lom s jasnou budoucností

V loňském roce pak proběhl úspěšný transfer 664 raků do nedalekého Loučenského potoka. Letos v červnu záchranný transfer pokračoval. Na návnadu (vepřová játra) do pastí a také ohleduplným sběrem z nor se podařilo odchytit zhruba 900 jedinců raka říčního.

Toto množství je dostatečné pro založení perspektivní množící se kolonie raků v jejich novém a bezpečném životním prostoru ve vodních nádržích Radovesické výsypky. Všichni raci byli přeměřeni a zváženi a do tří hodin po odlovu odvezeni do náhradních stanovišť.

Ověřování účinnosti transferu a zjišťování aklimatizace raků v nových stanovištích se bude nadále věnovat vědecký tým zoologů ČZU v Praze.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=“Obsah BOXU“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“14″ background_color=“#ddd7c3″ use_border_color=“on“ border_color=“#000000″ border_style=“solid“ custom_padding=“10px|15px|10px|15px“ text_font=“|on|||“]

Rak říční je sladkovodní korýš z řádu desetinožců, jeden ze dvou původních druhů raků v Česku. Dorůstá délky až 25 cm. Žije v tekoucí vodě, je velmi citlivý na její znečištění a je proto indikátorem čistoty vodních toků. Dožívá se 15 až 20 let. V České republice se v současnosti vyskytuje přibližně v osmi stech lokalitách. Jeho stavy značně klesly v důsledku znečištění vod chemickými látkami a také kvůli tzv. račímu moru, což je plísňové onemocnění.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=“Mohlo by vás zajímat“ background_layout=“light“ text_orientation=“left“ text_font_size=“14″ use_border_color=“off“ border_color=“#ffffff“ border_style=“solid“]

Mohlo by vás zajímat:
Google obsadí uhelnou elektrárnu
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]