Rakousko chce blokovat podporu jádra

Český premiér Andrej Babiš tvrdí, že bez výstavby nových bloků v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nebude moci Česko klimatické cíle splnit. Foto: youtube.com Úřad vlády

Rakousko a Lucembursko jsou před nadcházejícím summitem Evropské unie připraveny zablokovat usnesení, které by umožnilo členským zemím čerpat finanční podporu z unijních fondů na stavbu jaderných elektráren.

Rakousko dlouhodobě kritizuje jadernou energetiku, kterou naopak Česko pokládá za klíčovou na cestě k uhlíkové neutralitě.

Evropská unie by podle mnohých států bloku měla do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality; věc je také součástí dnes představeného plánu Evropské komise pod označením Evropská zelená dohoda. Soubor pěti desítek opatření počítá mimo jiné také s vytvořením fondu na podporu změn v regionech nyní závislých na energii z fosilních paliv. Z něj by vedle dalších zemí mohlo čerpat i Česko.

Čtěte také:
V jaderném secondhandu nakupovaly i Dukovany
Konec německého uhlí zvýší ceny elektřiny

Český premiér Andrej Babiš tvrdí, že bez výstavby nových bloků v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nebude moci Česko klimatické cíle splnit. Vláda nyní předpokládá, že jádro bude tvořit v roce 2050 polovinu energetického mixu Česka. S českými jadernými plány ale Rakousko nesouhlasí a chce proti nim vystoupit.

Před dvoudenním summitem, který začíná dnes v Bruselu, se Rakousko, které v této věci v EU mnoho spojenců nemá, snaží podle APA zabránit tomu, aby unie z podpůrného mechanismu finančně podpořila výstavbu jaderných energetických zdrojů.

Naopak země visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří vedle Česka ještě Polsko, Slovensko a Maďarsko, za podpory Bulharska s Rumunskem tlačí na zmírnění unijního postoje ve prospěch jádra. APA napsala, že nejhlasitěji vystupuje Praha, která požaduje výslovné uznání nukleární energetiky za příspěvek k ochraně klimatu. Babiš v tomto smyslu už poslal svým protějškům z unijních států dopis, poznamenala rakouská agentura.

Diplomaté s ohledem na požadavky skeptických zemí očekávají dlouhé jednání. Vzhledem k tomu, že summit přijímá závěry jednomyslně, není vyloučen ani krach schůzky. Podle některých unijních představitelů ale nechce nový předseda Evropské rady Charles Michel dopustit, aby jeho premiéra skončila neúspěšně.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech