Doba čtení:1 m, 5 s
Otázkou je, zda rakouský kancléř Sebastian Kurz zavedení uhlíkové daně stihne. Začala ho totiž vyšetřovat policie pro podezření z úplatkářství a porušení důvěry. Foto: wikipedia.org Dragan Tatic

Rakouská vláda hodlá podle agentury AP zavést od července příštího roku novou uhlíkovou daň, kdy spotřebitelé budou muset zaplatit 30 eur (asi 760 Kč) za každou tunu CO2. Vybrané finance pak kabinet chce přerozdělovat mezi občany ve formě takzvaného klimatického bonusu. V roce 2025 se má daň zvýšit na 55 eur (1390 Kč) za tunu CO2.

Cílem tohoto kroku je motivovat lidi například k tomu, aby si z různých možností dopravy či vytápění vybírali tu, která je šetrnější k životnímu prostředí, protože při ní vzniká méně emisí. Pokud se lidé rozhodnou pro méně ekologický způsob, budou muset zaplatit více. Předpokládá se, že daň bude přidána k cenám za služby jednotlivých společností, napsal server novinky.cz.

Čtěte také:
Rakouská exministryně míří do vedení Rosňeftu
Němci směřují k energetické závislosti

Vláda očekává, že do roku 2025 na této dani vybere pět miliard eur (zhruba 127 miliard Kč). Každému obyvateli Rakouska pak vláda peníze vrátí ve formě bonusu, jehož přesná výše bude vypočítána na základě toho, kde žije, aby na opatření netratili například lidé z venkovských oblastí s horší dopravní obslužností.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa