Doba čtení:1 m, 29 s
Bývalá rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová, jejíž svatby se v roce 2018 zúčastnil ruský prezident Vladimir Putin. Foto: wikipedia.org

Do představenstva ropného koncernu Rosněfť byla nominovaná bývalá rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová, jejíž svatby se v roce 2018 zúčastnil ruský prezident Vladimir Putin, informovala agentura Interfax.

Řady představenstva by se tak mohly rozšířit o dalšího evropského politika – od roku 2017 je ve vedení koncernu bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

Jméno Kneisslové figuruje podle agentury Interfax na vládním seznamu kandidátů. V srpnu 2018 si politička na své svatbě zatančila s Putinem, kterému také složila pukrle. Kneisslová tehdy v reakci na kritiku uvedla, že na svou svatbu spontánně pozvala kolegy z vlády i Putina, který byl zrovna v té době v zemi na oficiální návštěvě. Kromě ruského prezidenta dorazil na svatbu ministryně a experta na energetiku Wolfganga Meilingera také sbor donských kozáků, který novomanželům zazpíval serenádu.

Čtěte také:
Francouzský ministr ukázal, co chybí Green Dealu
Němci směřují k energetické závislosti

Jako nezávislí kandidáti byli kromě Kneisslové do představenstva ropného koncernu nominováni tři stávající členové představenstva včetně Schrödera. Tři další aktuální členové včetně místopředsedy ruské vlády a ministra energetiky Alexandra Novaka a prezidentského poradce Maxima Oreškina se ucházejí o místa v představenstvu coby představitelé Ruské federace, upřesnila agentura Interfax.

Šestapadesátiletá Kneisslová je novinářka a odbornice na Blízký východ, ovládá několik jazyků a není členkou žádné politické strany. Do ministerské funkce byla nominována krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která má dohodu o spolupráci s Putinovou stranou Jednotné Rusko. Post ministryně zahraničí zastávala v letech 2017 až 2019 v první vládě Sebastiana Kurze.

Hlavním akcionářem firmy Rosněfť je ruská státní holdingová společnost Rosněftěgaz. Společnost opakovaně čelila kritice za vysoké odměny, které členům představenstva vyplácí, napsal dnes server Nastojaščeje vremja.