Doba čtení:1 m, 27 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Rakousko nevylučuje podání žaloby na Českou republiku u Soudního dvora Evropské unie kvůli plánům postavit nové reaktory. Řekl to podle rakouské tiskové agentury APA rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter. Vídeň zatím čeká na to, zda česká vláda pro takový projekt schválí státní podporu. Napsaly České noviny.

Česká vláda minulý týden schválila aktualizaci státní energetické koncepce. Z té vyplývá, že hlavním zdrojem výroby energie v Česku by do budoucna měly být jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky se ministři budou zabývat 3. června.

Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) je Česko připravené s Rakušany jednat. „Budeme vysvětlovat a budeme jednat,“ reagoval dnes na rakouské hrozby Mládek na Evropském jaderném fóru v Praze. S rakouským kolegou se kvůli tomu sejde 1. června v Českém Krumlově.

Premiér Bohuslav Sobotka v sobotu při návštěvě Dukovan připomněl, že vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně.

Rakouský ministr ale upozornil, že pokud česká vláda schválí příslušnou pomoc, vyhrazuje si Vídeň právo Českou republiku žalovat. Podle něj lze totiž nové jaderné elektrárny postavit jen díky dotacím, například ve formě státem garantovaného tarifu při odběru elektřiny. To by prý ale Vídeň napadla u unijního soudu.

K rakouským hrozbám se na fóru vyjádřil i slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda také sází na rozvoj jaderné energie. Na Slovensku se dostavují dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. „Tak, jako my respektujeme suverénní rozhodnutí každého státu na složení energetického mixu, očekáváme, že každý bude respektovat naše suverénní rozhodnutí, jak si budeme zabezpečovat energetickou bezpečnost,“ zdůraznil Fico.

S jádrem po roce 2022 naopak nepočítá sousední Německo.