Rekonstrukce Chvaletic bude stát 2,6 miliardy

Elektrárna Chvaletice: Foto: Severní energetická

Brněnská společnost Královopolská RIA zvítězila ve velké soutěži na rekonstrukci elektrárny ve Chvaleticích, která musí být hotová do 18 měsíců. Jedna z největších českých uhelných elektráren má do konce příštího roku splňovat přísné emisní limity nastavené z Bruselu. Jinak by musela postupně snižovat výkon a nakonec ukončit provoz. Za její přestavbu zaplatí Severní energetická celkem 2,6 miliardy korun. Napsaly Hospodářské noviny.

Rekonstrukce se týká bloků tři a čtyři a absorbéru odsíření. Plánovaná životnost této poloviny elektrárny se prodlouží do roku 2030.

Kontrakt na modernizaci dvou bloků Chvaletic by měla brněnská firma se Severní energetickou podepsat ve druhé polovině července. Původně měla být smlouva podepsána minulý týden, ale na poslední chvíli podal jeden z neúspěšných uchazečů námitku proti finálnímu výběru.Od podepsání Chvaletic se do značné míry odvíjí i to, jak se letošek ve společnosti Královopolská RIA zapíše do tabulek o hospodaření. „Po dostavbě Temelína je tohle pro nás vůbec největší domácí zakázka,“ řekl deníku generální ředitel firmy Královopolská RIA Ctirad Nečas.

Královopolská RIA bude mít jako generální dodavatel na starosti celou přestavbu. Vzhledem k napjatému harmonogramu by se měla polovina rozpočtu proinvestovat ještě letos. „Drtivá většina peněz půjde na technologie a montáže, menší část pak na projekt a stavební práce,“ dodal Nečas. Chvaletice jsou pro brněnskou společnost svým způsobem přelomové – je to první tak velký projekt, kde si brněnská firma ozkouší novou roli.

Čtěte: Severní energetická zmodernizuje Chvaletice

Ve Chvaleticích startuje Energy Tour