Rekultivace bojují s rozmary přírody

Přímo na padesátihektarové pastvině, kde se stádo krav celoročně pohybuje, je potravy i vody dostatek.. Foto: Vršanská uhelná

Vysoké teploty a s nimi spojené dlouhotrvající sucho trápilo přírodu prakticky celé oba prázdninové měsíce. A vyrovnat se s nepříznivými podmínkami musí také Rekultivace, které se starají o obnovu území po těžbě. Sucho ale může mít i svou lepší stránku.

Sucho nám možná trochu paradoxně pomáhá při terénních úpravách, tedy v první fázi úpravy výsypek po těžbě, při které spolupracujeme s DTS Vrbenský. Pokud je sušší počasí, mohou práce pokračovat prakticky bez prostojů,“ vysvětlil Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace. I terénní úpravy mají za suchého počasí svá úskalí, například zvýšenou prašnost.

Čtěte také:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?

Pro už vysazenou zeleň jsou ale dlouhotrvající sucha samozřejmě pohromou. „Ve spolupráci s projektanty i technickými dozory monitorujeme sazenice na rekultivovaných plochách, odhadují se případné úhyny a dělají náležitá opatření. V současnosti neprobíhá žádná nová výsadba, ale problémy se netýkají jen sazenic, ale i vzrostlých stromů,“ připomněl ředitel.

Stejně jako v celé republice je kritická situace u travních porostů. „Na některých loukách, které obhospodařujeme, jsme letos neudělali ani jednu seč, v minulých letech se přitom na těchto plochách kosilo i třikrát. Přesto už ale máme připravených zhruba 1300 balíků sena, takže krmiva pro krávy na vnitřní výsypce lomu Vršany by mělo být na zimu dostatek. Zabalili jsme i slámu, takže o zvířata bude dostatečně postaráno. Navíc máme i rezervu z loňska,“ doplnil ředitel.

I přímo na padesátihektarové pastvině, kde se stádo celoročně pohybuje, je potravy i vody dostatek. Při vysokých teplotách se ale Rekultivace nestarají jen o zeleň a zvířata. Zapomínat se nesmí ani na vlastní zaměstnance, kteří v terénu tráví většinu své pracovní doby. „Snažíme se mimo jiné upravovat pracovní dobu, začíná se pracovat už velmi časně, aby se maximum věcí dalo stihnout dříve, než se teploty vyšplhají nad únosnou mez,“ uzavřel Tomáš Šolar.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo