Doba čtení:1 m, 51 s

Obvyklé rčení se zabývá spíše opačným extrémem a zmiňuje idealisty, kteří na svět hledí skrze brýle růžové. Zjevně však mezi námi existují i ti, kteří, zejména ve vybraných případech, odmítají sundat skla černá. Příkladem jsou rekultivace území po ukončení těžby hnědého uhlí. Díky nim se v lokalitách těžby otvírají netušené možnosti, ale veřejnost o nich často neví. Kvůli médiím totiž žije ve stereotypu a například Mostecko stále vnímá jako zdevastovanou měsíční krajinu.

Dovede mě naštvat, když ve zprávě o Mostu ukáží v televizi tu hnusnou díru. Spoustu krásných míst, udělaných i díky Štýsovi, nikdy nepřipomenou. Přitom je tady autodrom a nejhezčí hipodrom v republice. Teď se napouští jezero, které bude velké jako Máchovo. Štýs je opravdu génius.“ Tato slova pronesl nedávno v rozhovoru pro náš server bývalý „táta odborů“ a europoslanec Richard Falbr. Říkal je rozčileně a bylo vidět, jak ho zkreslený pohled na jeho region trápí.

Rozhovor s Richardem Falbrem si přečtěte zde.

Donutilo mne to k zamyšlení, proč média ukazují Mostecko skrze černé brýle. Zvyk je nepochybně železná košile i u novinářů, i když právě u nich by tomu mělo být přesně naopak. Ustálené novinářské poučky navíc říkají, že negativita zvyšuje hodnotu informace. Obávám se ale, že někdy může být hlavním důvodem záměrná snaha o zkreslení, která je motivována nelibostí k těžbě a zpracování hnědého uhlí. Mluvit či psát o uhlí a jeho souvislostech hezky zkrátka není v módě, takže ukazovat často doslova zázraky rekultivace se jaksi nehodí do krámu.

Vůči uhlí a všem, kteří se v čele se Stanislavem Štýsem na rekultivacích podílejí, ale především vůči  regionu a jeho obyvatelům je to však krajně nespravedlivé. Rekultivace mají totiž ohromný potenciál z hlediska rozvoje turistického ruchu, což velmi dobře pochopili například v sousedním Německu. Tam na rekultivovaných územích vznikají turistické a relaxační zóny se skvělými možnostmi koupání, stovkami kilometrů cyklotras, pěších vycházek a dalšího vyžití. A stejné to může být u nás. Mostecko se právě díky rekultivacím může stát vyhledávanou víkendovou či dokonce dovolenkovou destinací. Stačí k tomu jen zdánlivá maličkost. Aby se o ní dozvěděla široká veřejnost a pochopila, že má možnost navštívit zcela unikátní území, které Stanislav Štýs nazval Zemí znovuzrozenou. Pokud média odloží černé brýle a začnou ukazovat Mostecko v barvách, tak se to podaří.