Rio Tinto prodala důl za dolar

Foto: space library.uq.edu.au

Důl Blair Athol byl zavřen v roce 2012 Foto: space library.uq.edu.au

Těžařská společnost Rio Tinto prodala svůj uhelný důl v australském státně Queensland za jeden australský dolar (18 korun). Velké těžební společnosti se snaží zbavit svého ztrátového majetku po letech nízkých cen uhlí.

Novým majitelem se stala malá australská firma TerraCom, která je dceřinou společností Orion Mining Pty. Firma rovněž od Rio Tinto získá 80 milionů australských dolarů (1,5 miliardy korun) na náklady na rekultivaci místa.

Čtěte také:
Glencore uzavře hlubinný důl Tahmoor v Austrálii
Krutá prognóza pro těžaře v Austrálii

Šéf TerraCom Cameron McRae věří, že důl představuje dobrou příležitost, přestože ceny energetického uhlí jsou nízké. „Věříme, že při současných cenách uhlí můžeme mít dobrý výnos,“ prohlásil. „Případný růst pro nás samozřejmě bude dobrý.“

Důl Blair Athol byl zavřen koncem roku 2012. Patří mezi nejstarší v Queenslandu a je druhým dolem v oblasti, který byl za poslední rok prodán za jeden australský dolar. V červenci 2015 firma Sanmore Coal zaplatila jeden dolar za důl na koksovatelné uhlí Issac Plains.

TerraCom plánuje zahájit obnovu místa o rozloze 50 hektarů a vrátit se k těžbě. Práci by zde mělo najít více než 100 zaměstnanců a kapacita těžby by měla být dva miliony tun ročně.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu