Doba čtení:1 m, 46 s
rockefeller-center-new-york-city_compressed
Rockefellerům pomohla fosilní paliva k pohádkovému jmění, jeho symbolem je Rockefeller centrum v New Yorku. Foto: morgueFile.com

Nadace vlivné rodiny Rockefellerů, která před lety vydělala jmění na podnikání s ropou, co nejdříve omezí investice do fosilních paliv a odprodá i podíly v obří ropné společnosti Exxon Mobil, spojované s rodinným bohatstvím.

The Rockefeller Family Fund rovněž zastaví své investice v uhelných společnostech a také ve firmách, jejichž podnikání je založeno na ropných píscích.
Nadace uvedla, že se objevují důkazy, podle nichž Exxon klamal veřejnost v otázce rizik spojených se změnami klimatu. „Postup Exxonu v otázkách klimatu se zdá být morálně zavrženíhodný. Důkazy podle všeho naznačují, že společnost od 80. let pracovala na tom, aby mátla veřejnost ohledně změn klimatu,“ uvedla nadace ve sdělení na svém webu.

Čtěte také:
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí

Předchůdcem dnešní skupiny Exxon Mobil byla společnost Standard Oil, kterou v 19. století založil John D. Rockefeller a která mu pomohla k pohádkovému jmění. Exxon Mobil je největší ropnou společností světa, s jejímiž akciemi se obchoduje na veřejných trzích. Členové rodiny Rockefellerů na ni už v roce 2008 apelovali, aby provedla změny v řízení a zvýšila investice do alternativních paliv.

Společnost Exxon Mobil reagovala prohlášením, že rozhodnutí Rockefellerů zbavit se podílu ve firmě není překvapivé, vzhledem k tomu, jaký je jejich odpor vůči fosilním palivům. Postupné ukončení některých investic do energií z fosilních paliv avizoval v roce 2014 i Rockefeller Brothers Fund, což je další fond spojený s rodinou Rockefellerů, a někteří další investoři a filantropové.

Tyto kroky, kterým fandí ekologové, mají však stále více kritiků, kteří poukazují na to, že lidé jako rodina Rockefellerů nejprve na fosilních palivech vydělali miliardy dolarů a nyní, když sektor upadá, se náhle začali odvolávat na boj proti změně klimatu a chtějí vydělat pro změnu na obnovitelných zdrojích. Objevují se i názory, že právě tyto vlivné rodiny jsou hybateli tzv. klimatické politiky, díky níž se jejich pohádkové jmění ještě znásobí.

Mohlo by vás zajímat:
Spojí černé uhlí Čechy a Poláky?
Extravagantní uhlobaron na dně
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí