Doba čtení:1 m, 10 s
Cena ropy se momentálně pohybuje kolem 75 dolarů za barel. Ilustrační foto: morgueFile.com

Ceny ropy po krachu jednání skupiny OPEC+ klesají. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem se nedohodli na budoucí těžební politice. Brent dříve během seance vystoupal nejvýše od října 2018.

Ministři OPEC+ v pondělí přerušili jednání, protože se nepodařilo odstranit rozpory uvnitř skupiny. Žádné datum dalších rozhovorů nebylo oznámeno. Ropný kartel ovládaný Saúdskou Arábií a jeho partneři diskutovali o těžebních plánech od čtvrtka, nepodařilo se jim ale zažehnat spor mezi Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty (SAE), takže z plánovaného zvýšení těžby zatím sešlo.

Čtěte také:
Vědci varují: Nespalujte dřevo místo uhlí, je to hloupost
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

OPEC+ se v loňském roce v reakci na pandemii dohodl na rekordním snížení produkce téměř o deset milionů barelů denně. Tyto škrty postupně zmírňoval a nyní těží denně zhruba o 5,8 milionu barelů méně.

V pátek zástupci jednotlivých zemí hlasovali o zvýšení produkce zhruba o dva miliony barelů denně od srpna do prosince a o prodloužení zbývajících omezení až do konce příštího roku, místo dříve dohodnutého dubna. SAE dohodu zablokovaly.

Některé zdroje z OPEC+ uvedly, že stále věří, že skupina tento měsíc obnoví jednání a dohodne se na vyšší těžbě od srpna, zatímco jiné uvedly, že současná omezení mohou zůstat v platnosti.