Ropa, to není nezávislost jako v uhlí

Nezávislost v dostupnosti primárních energetických zdrojů bývá někdy hlasitějším, někdy tišším argumentem, když se hovoří o české energetické politice, a o tom, kam by měla směřovat. Zatímco v uhlí, jako energetickém zdroji, je na tom v Česku stále ještě dobře, protože energetické uhlí se prakticky nedováží, tuzemský ropný průmysl byl odjakživa závislý na dovozu ropy ze zahraniční. Zatímco dovoz ropy představuje v průměru 7 milionů tun ročně, tuzemská těžba se počítá na cca 150 až 180 tisíc tun ročně.

Většinu dovezené ropy zpracují rafinérie společnosti Unipetrol. V loňském roce tuzemské rafinérie zpracovaly téměř 7,9 mil tun, což je číselně více než byl čistý import ropy do Česka. Unipetrol ale doháněl výpadky výroby z roku předešlého a zpracovával i vlastní zásoby ropy, které mu mezitím narostly.

Čtěte také:
Odklon od uhlí zdraží elektřinu
Uhlí je komoditním králem roku 2017

Obvykle jdou drobné rozdíly mezi objemem zpracované ropy a objemem dovozu na vrub zanedbatelného exportu (vloni cca 25 tis. tun) a na změny ve vývoji státních ropných rezerv.

Z pohledu původu ropy jsme stále hodně závislí na ruské ropě. Její objem představuje cca 60 a 65% dovozu. Z východu k nám ale začíná téci i ropa z Ázerbájdžánu; ruská i ázerbájdžánská ropa ropovodem Družba.

Přes 30% dovezené ropy má svůj původ v jiných teritoriích, zejména v zemích OPEC a přitéká k nám ropovodem IKL.

Jsme na tom nicméně lépe než na Slovensku, kde jsou rafinérie Slovnaftu (pod křídly maďarského MOL) zásobovány prakticky výhradně ruskou ropou. Nicméně od roku 2016, po připojení k ropovodu Adria, testuje Slovnaft i jiné druhy ropy pro zpracování v rafinériích.

Jak je vidět, když se nedostává tuzemských nerostných surovin, jsou s tím větší starosti a nějaké ty náklady.

Zdroj: ČSÚ, databáze zahraničního obchodu

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme