Doba čtení:1 m, 26 s
Pro ruskou společnost může být problémem osoba jejího bývalého prezidenta Sergeje Kirijenka, který je nyní předsedou dozorčí rady. Kirijenko je totiž na sankčním seznamu Evropské unie kvůli otravě opozičníka Alexeje Navalného. Foto: wikipedia.org

Tendr na nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se blíží. Jeden ze zájemců, ruský Rosatom mu chce být nablízku. Proto chce v českém hlavním městě či rakouské Vídni usídlit jednu ze svých dceřiných firem.

Něco podobného už se stalo ve Finsku, kdy se při stavbě jaderné elektrárny Hanhikivi přesunula do Helsinek dceřiná společnost Rusatom Overseas. Tu vede jeden z vysoce postavených Čechů v ruské korporaci Leoš Tomíček. Právě on se má podle informací Deníku N do střední Evropy přesunout a na tendr v Česku dohlížet.

Čtěte také:
Stabilita výroby z OZE je iluze
Češi žádají energetickou soběstačnost

„Kancelář Rosatomu v Praze zatím plánuje pracovat ve standardním režimu,“ reagovala pro Deník N Zuzana Sommerová z agentury Essential Communication, která za ruskou společnost v České republice komunikuje.

V současné době podle zdrojů Deníku N probíhají jednání o konkrétních detailech přesunu. Vedení společnosti proto zatím nechce stěhování do střední Evropy oficiálně potvrdit. Zdroje blízké energetickému gigantovi nicméně opatrně přiznávají, že přesun důležitých lidí je v plánu. A upozorňují na to, že Rosatom podobně postupoval ve Finsku. Tam společnost staví jadernou elektrárnu Hanhikivi.

Ruskou společnost znervózňuje, že není stoprocentně jisté, jestli se do tendru dostane. Kvůli tomu jsou informace o přesunu tak zamlžené. Bezpečnostní experti totiž účast čínských a ruských společností nedoporučují. Před aktivitou Číny a Ruska varuje i česká kontrarozvědka BIS.

Zakázka je kromě ruského Rosatomu atraktivní také pro francouzskou EDF a čínskou China General Nuclear Power. Do projektu chce také vstoupit korejská KHNP či americký Westinghouse.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa