Doba čtení:1 m, 14 s
Foto: pixabay.com

Rusko pozastavilo Ukrajině dodávky uhlí, informovalo o tom 24. listopadu ukrajinské ministerstvo energetiky. Ukrajina začala kupovat od Ruska uhlí, protože dodávky jejího vlastního uhlí z východoukrajinské uhelné pánve Donbas narušují boje mezi separatisty a ukrajinskou armádou. S odkazem na informace agentury Reuters to napsala ČTK.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem tamní těžby jsou však Doněcká a Luhanská oblast, kde se již řadu měsíců bojuje. To přinutilo mnoho ukrajinských uhelných dolů omezit nebo úplně zastavit těžbu.

„Podle informací, které jsme dostali od soukromé společnosti DTEK a státního podniku Centrenergo se dodávky z Ruska zastavily,“ citovala agentura Reuters mluvčího ministerstva energetiky. Firma DTEK patří do podnikatelského impéria ukrajinského magnáta Rinata Achmetova. Firma uvedla, že o přerušení dodávek ji její dodavatelé neinformovali, a společnost se nyní snaží zjistit jeho příčiny. DTEK od srpna dovezla z Ruska 1,3 milionu tun uhlí.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan nedávno prohlásil, že Ukrajina bude muset nakupovat ruské uhlí, aby překonala zimu. Dovoz uhlí z Ruska je velkou ranou snaze Kyjeva o snížení energetické závislosti na Rusku. Konflikt na východě země narušil dodávky uhlí do tepelných elektráren, které na Ukrajině zajišťují asi 40 procent dodávek elektřiny. Ukrajina nyní potřebuje dovážet zhruba milion tun uhlí měsíčně.

Ukrajinská vláda již letos podepsala smlouvu o dovozu milionu tun uhlí z Jihoafrické republiky. V ukrajinských médiích se však objevila obvinění ohledně nesrovnalostí ve smlouvě a jihoafrický dodavatel počátkem tohoto měsíce dodávky zastavil.