Doba čtení:1 m, 18 s
Kaliningrad nemá s pevninským Ruskem hranici. Zdroj: mapy.cz

Rusko uvedlo do provozu novou elektrárnu v Kaliningradské oblasti, která leží mezi Litvou a Polskem. Snahou Moskvy je docílit soběstačnosti enklávy, než se pobaltské státy odpojí od ruské rozvodné sítě. Litva, Lotyšsko a Estonsko to plánují na rok 2025.

Kaliningrad nemá s pevninským Ruskem hranici a je závislý na dodávkách elektřiny z Litvy. Ta ji oplátkou odebírá z Ruska.

Čtěte také:
Polovinu uhlí do Evropy dodává Rusko
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Evropští diplomaté upozorňují, že odpojení energetické sítě vytváří potenciál pro politický spor mezi Ruskem a EU. Pokud nastane v Kaliningradu neočekávaná událost a dodávky elektřiny budou přerušeny, může to Rusko vnímat jako nepřátelský akt států EU.

Rozhodující fáze měla být v letošním roce, kdy byly pobaltské státy připraveny začít testovat vlastní odpojení od ruské sítě. Testy však byly odloženy a nový termín stanoven nebyl.

Rusko se chystá provést vlastní testy letos v květnu, uvedl dnes místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak. Ještě předtím učiní totéž Kaliningrad.

Ruská státní energetická společnost InterRAO oznámila, že spouští plynovou elektrárnu v Pregole o výkonu 455,2 megawatu. Z tamních čtyř stanic je největší a Moskva doufá, že díky nim bude Kaliningrad soběstačný. Další dvě elektrárny spalující plyn o celkovém výkonu 312 MW byly zprovozněny loni v březnu a čtvrtá, uhelná elektrárna by měla být dokončena příští rok. Souhrnný výkon všech má činit zhruba jeden gigawatt.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje