Ruský plyn rozděluje státy NATO

Nord Stream 2 podle USA, Polska i dalších zemí ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy. Pro Německo je však plynovod ekonomicky výhodný a Berlín odmítá projekt uložit k ledu. Foto: wikipedia.org

Jednotný přístup k ruské vojenské hrozbě, avšak rozdílné názory na dokončení plynovodu Nord Stream 2 určeného k přepravě ruského plynu do Evropy dali najevo ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance.

Podle generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga se třicítka ministrů shodla na dalším společném postupu vůči Moskvě včetně tlaku na další odzbrojení. Šéf americké diplomacie Antony Blinken apeloval na rázný společný postup. Zároveň vyzval Německo k zastavení projektu Nord Stream 2, který podle USA ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy.

Čtěte také:
Babiš: Evropská unie nám peníze na plyn asi nedá
Expert: EU by měla zavést uhlíkovou daň na plyn

Pro Německo je však plynovod ekonomicky výhodný a Berlín odmítá uložit k ledu projekt, proti kterému se staví také Polsko či další země z ruského sousedství obávající se přílišné energetické závislosti na Moskvě.

Navzdory mnoha letům tlaku a snahy o smysluplný dialog Rusko zesílilo svůj represivní přístup uvnitř země a agresivní chování v zahraničí,“ prohlásil po jednání Stoltenberg. Všichni ministři se podle něho shodli na nutnosti pokračovat vůči Rusku v současném přístupu zahrnujícím rozmístění aliančních jednotek ve východní Evropě či posilování obrany před ruskými kybernetickými a hybridními útoky.

Blinken apeloval na kolegy, že pouze jednotný přístup může alianci přinést ve vztahu k Rusku užitek. Během jednání se podle diplomatů snažil přesvědčovat Turecko, aby více sladilo svou politiku s ostatními členy aliance a rozmyslelo si například nákup ruského protivzdušného systému S-400. Tento kontrakt USA kritizují dlouhodobě a již kvůli němu na Ankaru uvalily sankce. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu však dnes prohlásil, že nákup ruských raket je hotová věc.

Myslím, že můžeme přinejmenším doufat, že budeme mít s Ruskem předvídatelný a stabilní vztah,“ popsal po jednání Blinken výhody jednotného přístupu.

Stoltenberg na druhé straně volal po obnovení dialogu v rámci Rady NATO-Rusko, která se naposledy sešla předloni. „Dialog je důležitý. Zvláště ve složitých časech jako nyní je důležité sednout si spolu nad obtížnými tématy,“ prohlásil šéf aliance.

Ministři podle Stoltenberga uvítali lednové prodloužení americko-ruské dohody o odzbrojení známé pod zkratkou START, avšak vyslovili se pro další posílení zbraňové kontroly. NATO chce podle svého šéfa ve vztahu k Rusku spolupracovat i s Evropskou unií a mimoaliančními státy jako je Finsko či Švédsko, jejichž zástupci byli dnes přítomni jednání.

První osobní setkání aliančních ministrů po roce videokonferencí vynucených koronavirem však provázel i spor o plynovod Nord Stream 2. Blinken po jednání řekl novinářům, že svého německého kolegu Heika Maase varoval před americkými sankcemi pro firmy podílející se na stavbě sporného plynovodu. Washington podle něj bude vývoj kolem téměř dokončené stavby monitorovat a je připraven zúčastněné společnosti potrestat.