Ruský plyn trápí i americké vojáky

Demokratický prezident Joe Biden udělil projektu výjimku. Republikáni chtějí, aby prezident ztratil možnost vyjmout tento projekt ze sankcí zaváděných kvůli národní bezpečnosti. Foto: wikipedia commons Gage Skidmore

Spor o plynovod Nord Stream 2 přispěl k dočasnému zablokování schvalování obranného rozpočtu Spojených států na příští rok. Republikáni chtějí, aby prezident ztratil možnost vyjmout tento projekt ze sankcí zaváděných kvůli národní bezpečnosti. Proto zákon zablokovali.

Vůdce republikánské menšiny Mitch McConnell krok zdůvodnil tím, že demokraté odmítli do balíčku zahrnout změnu zákona o plynovodu Nord Stream 2. Republikáni chtějí její pomocí zabránit zprovoznění kontroverzního rusko-německého plynovodu, který obchází Ukrajinu.

Čtěte také:
Analýza: Přechod z uhlí na plyn nedává smysl
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Demokratický prezident Joe Biden v květnu díky své dosavadní pravomoci udělil projektu výjimku. Akciová společnost Nord Stream 2 AG se sídlem ve Švýcarsku, a její německý provozovatel tak zůstali sankcí ušetřeni.

Vůdce demokratické většiny Chuck Schumer zkritizoval blokádu jako „neslýchanou“. „Demokraté budou pokračovat v práci, aby zajistili, že naši vojáci budou zaplaceni a že naše životně důležité obranné programy budou moci pokračovat,“ řekl Schumer.

McConnell obvinil Schumera, že zdržuje schvalování a snaží se zabránit debatám o „agresi Ruska“. Nord Stream 2 nazval „plynovodem, který pohání Putinovu invazi do Evropy“.

Demokraté potřebují hlasy několika republikánů, aby se hlasování o obranném rozpočtu mohlo v Senátu vůbec dostat na pořad jednání.

Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat v Německu povolení. Nord Stream 2 čelí kritice ze strany USA a některých evropských zemí, podle nichž ho chce Moskva využít jako geopolitickou zbraň ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku. Jiné evropské země však považují Nord Stream 2 za důležitý nástroj k zabezpečení dodávek v době, kdy se Evropa potýká s prudkým nárůstem cen plynu. Biden v létě uvedl, že USA mu už nechtějí bránit.

Německá Spolková agentura pro sítě tento měsíc oznámila, že proces schvalování Nord Streamu 2 dočasně pozastavila. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva.