Rusové prý umí vyrobit zlato z uhlí

zlato-wikipedia-_compressed-szaaman

Byl kámen mudrců opravdu nalezen? Foto: wikipedia.org Szaaman

Fyzici z Ruské akademie věd prý dosáhli toho, po čem toužili alchymisté po staletí. Údajně dokáží vyrobit zlato ze spáleného uhlí. Ruský ministr financí už si mne ruce.

Z tuny spáleného uhlí lze podle vědců získat až jeden gram zlata. Na první pohled by se mohlo zdát, že vzhledem k váhovému nepoměru nemůže jít o výnosný byznys. Avšak při objemu uhlí, které se v Rusku spaluje, se smysl této činnost začíná jevit o poznání jasněji. Již v příštím roce by prý měla technologie získávající zlato ze spáleného uhlí začít fungovat v jedné z tepelných elektráren na východě Ruska, uvedl server sputniknews.com.

Čtěte také:
Ruští horníci drží hladovku, nedostali mzdy
Putin splnil hrozbu, Ukrajině nedá uhlí

Pověstným „kamenem mudrců“, který ruští akademici hledají již 15 let, je v tomto případě správný druh uhlí.  Při svém bádání přišli na to, že ideální je uhlí ze sibiřské oblasti Jerkowezk. Vědci doufají, že s podporou Ministerstva komunálních služeb Amurské oblasti, systém dokáží připravit pro sériovou výrobu.

Již fungující zkušební zařízení prý funguje následovně, dým ze spáleného uhlí se stonásobně vyčistí, přičemž nejprve se odstraní znečišťující látky a následně jsou zachyceny částice zlata. „I v případě, že systém zachytí pouze polovinu zlata, řekněme půl gramu na tunu, jedná si již o slušnou návratnost vložených investic,“ řekl Oleg Agejew, generální ředitel výzkumného zařízení. „Z tuny spáleného uhlí lze tímto způsobem získat zlato v hodnotě až 1500 rublů (asi 550 korun),“ dodal.

V Rusku se ročně spálí asi 130 milionů tun uhlí. Prostou matematikou by tak každý rok mohla země získat pomocí zmíněné technologie zlato v hodnotě přes 73 miliard korun.

Vzhledem k velmi pochybné pověsti serveru sputniknews.com je však pravděpodobné, že hledači kamene mudrců mohou zůstat v klidu a dál usilovat o prvenství v jeho nalezení.

Mohlo by vás zajímat:
Rusové zaplaví důl, kde zuří požár
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Lžíce bagru dle ruských tradic