Rusové těžili bitcoiny v tajných laboratořích

Síť těžařů bitcoinu spotřebuje za jediný rok více energie než celé Irsko. Foto: pixabay.com

Ruský jaderný inženýr dostal vysokou pokutu za zneužití jednoho z nejvýkonnějších superpočítačů v zemi, který se navíc nachází v přísně tajné jaderné laboratoři v uzavřeném městě Sarov, k těžbě bitcoinů.

Městský soud v Sarově uložil zaměstnanci jaderného centra Denisovi Baykovovi pokutu 450 000 rublů (více než 160 tisíc korun) za pokus o těžbu bitcoinů na jednom ze superpočítačů v tajné jaderné laboratoři. Dva další zaměstnanci jaderného centra Sarov – Andrei Rybkin a Andrei Shatokhin – ještě na soud čekají, uvedl server themoscowtimes.com.

Čtěte také:
Rus chce těžit bitcoiny. Koupil si dvě elektrárny
Těžaři bitcoinů by vypnuli Irsko

Superpočítač jaderného centra může údajně dosáhnout rychlosti až 1 trilion transakcí za sekundu. Funguje ve speciální síti, která je z bezpečnostních důvodů bez přístupu k internetu.

Advokát jednoho z obžalovaných, Alexej Kovalyov, řekl, že jeho klienti vyvinuli speciální software, aby se vyhnuli detekci, a předtím, než byli chyceni, těžili bitcoiny.

„Určitě mohu říci jednu věc, nebyli zadrženi první den, kdy začali těžit,“ řekl Kovalyov pro televizní kanál RT financovaný Kremlem.

Těžba bitcoinů, tedy kryptoměny postavené na blockchainové technologii, je energeticky mimořádně náročná. Síť těžařů bitcoinu spotřebuje za jediný rok více energie než celé Irsko.

Tým výzkumných pracovníků na Technické univerzitě v Mnichově (TUM) zároveň odhalil, že používání Bitcoinu způsobuje ročně kolem 22 megatun emisí CO2. Toto množství je srovnatelné s celkovými emisemi měst, jako je Hamburk nebo Las Vegas.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje