RWE zvýšila zisk díky uhlí

Společnost RWE, která je největším producentem elektřiny v Německu, zvýšila za devět měsíců letošního roku očištěný zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) o šest procent na 2,4 miliardy eur (60,5 miliardy Kč). Firma uvedla, že hospodaření podpořily aktivity s uhlím.

RWE se po reorganizaci německého energetického sektoru stala jedním z předních evropských hráčů v odvětví obnovitelných zdrojů. Nadále však provozuje také uhelné a jaderné elektrárny, které se v rámci přechodu k čistější výrobě elektřiny postupně vyřazují z provozu. Zisk jaderné a uhelné divize se od začátku roku téměř zdvojnásobil.

Čtěte také:
RWE dál vydělává na uhlí. Má totiž spousty povolenek
Němci směřují k energetické závislosti

Firma uvedla, že je na cestě ke splnění svého cíle, a to rozšířit do roku 2022 kapacitu výroby takzvané zelené elektřiny na více než 13 gigawatt (GW). V současnosti má ve výstavbě elektrárny o kapacitě 3,8 GW.

Očištěný EBITDA, což je ukazatel hrubého provozního zisku, v divizi solární a větrné elektřiny se za devět měsíců snížil o 38 procent. Příčinou je nižší produkce elektřiny z větru a také mrazy v Texasu.

RWE potvrdila výhled na letošní rok. Očištěný EBITDA odhaduje v rozmezí od tří do 3,4 miliardy eur. Dividendu plánuje 0,9 eura na akcii, uvedla agentura Reuters.