Doba čtení:2 m, 2 s
V Česku by o práci v příštích letech mohlo přijít až 18 tisíc lidí, kteří pracují v uhelném sektoru. Ilustrační foto: ostrava.cz

Jedním z vedlejších efektů boje s klimatickou změnou bude podle studie portálu Evropa v datech zánik řady pracovních míst. V celé EU by jen do roku 2030 mohlo zmizet 160 tisíc míst spojených s těžbou uhlí a uhelnými elektrárnami. V Česku to může být 18 tisíc.

„S uhlím souvisejí i další pracovní místa v energetice, ve firmách dodávajících vybavení, ve službách nebo ve výzkumu a vývoji. Takových nepřímých pracovních míst je v EU zhruba 215 tisíc,“ řekl Hospodářským novinám Jan Krupička, analytik Evropy v datech.

Čtěte také:
Zeman zepsul Gretu, studenti narazili u Babiše
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW

Nejvíce postiženým regionem bude v Evropě polské Slezsko, kde může zaniknout až 41 tisíc míst. V celém Polsku, kde se většina elektřiny vyrábí z uhlí, pak téměř 100 tisíc. V Německu zanikne kolem 25 tisíc míst.

V Česku zatím největší propouštění v oboru chystá společnost Sokolovská uhelná. Během dvou let odtud odejde až tisíc zaměstnanců. Další hnědouhelní těžaři v severních Čechách jsou na tom lépe. Severočeské doly, patřící pod energetickou skupinu ČEZ, zaměstnance spíše hledají.

Jediný tuzemský těžař černého uhlí OKD koncem roku plánovaně uzavřel Důl Lazy. Přibližně ze 350 zaměstnanců jich na útlumu a likvidaci zůstalo pracovat zhruba 100. Majitel OKD, státní firma Prisko, se v současnosti rozhoduje, kdy těžbu černého uhlí ukončí. Původně zvažovaný termín byl rok 2024. Firma, která i s pracovníky dodavatelských firem zaměstnává přes osm tisíc lidí, letos předpokládá, že skončí ve ztrátě.

Pro řadu uhelných zdrojů a tepláren v Česku může být problém, že nesplňují přísnější ekologické normy, které začnou platit po roce 2021. A investice do nich se nakonec ani nemusí vrátit. Klíčová je pro uhelný byznys rostoucí cena emisních povolenek. Certifikáty opravňující k vypuštění jedné tuny emisí oxidu uhličitého do ovzduší se prodávají za 25 eur, což je pětkrát více než na začátku roku 2017. Ziskovost uhelných zdrojů a hlavně tepláren je tak často na hraně a některé už jsou i ve ztrátě.

Pomoci by lidem, kteří přijdou o práci, měl program Restart, kde jsou na pomoc regionům zasaženým útlumem těžby uhlí k dispozici desítky miliard korun. Tento český fond je financovaný z evropských dotací.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa