Zeman zepsul Gretu, studenti narazili u Babiše

Podle prezidenta Miloše Zemana patří klimatičtí šílenci na psychiatrii. Nepřeje si, aby Greta Thunbergová zničila naši civilizaci. Foto: hrad.cz

Klimatičtí šílenci patří na psychiatrii, ne do reálné politiky, řekl v rozhovoru pro MF Dnes prezident Miloš Zeman s tím, že udělá vše pro podporu českého průmyslu a pokusí se zabránit tomu, aby šestnáctiletá dívka „zblbla“ veřejnost.

„Před několika miliony let byla prý teplota na zeměkouli o tři stupně vyšší než dnes. Tehdy prakticky neexistovala lidská civilizace, takže nemohla produkovat skleníkové plyny. To je poznámka číslo jedna. A teď poznámka číslo dvě. Trochu jsem studoval historii Grónska, kterému se v angličtině říká Greenland – Zelená země. Před tisíci lety bylo Grónsko opravdu zelenou zemí. Byly tam pastviny, dobytek, čtrnáct farností. Pak přišla malá doba ledová. Dokonce jsem četl dokumenty o poslední svatbě v Grónsku a také o tom, že když tam po dvou stech letech vyrazila záchranná výprava, protože moře zamrzlo, tak tam našli ohlodané koňské kopyto,“ uvedl Zeman.

Čtěte také:
Osud Pařížské dohody závisí na Pekingu
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW

Závěr: klimatičtí šílenci patří na psychiatrii, ne do reálné politiky. A já udělám vše, abych podpořil náš průmysl a také abych zabránil tomu, že šestnáctiletá dívka zblbne veřejnost. Nehledě na to, že nemohu vyloučit manipulování této dívky nebo jejích rodičů lidmi, kteří jsou na investicích do obnovitelných zdrojů energie ekonomicky zainteresovaní. Chiliastické náboženství už zničilo několik civilizací a já bych si nepřál, aby Greta Thunbergová zničila naši civilizaci,“ dodal prezident.

Babiš byl prý na stávkující studenty nepříjemný

Premiér Andrej Babiš se v pátek sešel s českými zástupci studentského ekologického hnutí Fridays for Future. Studenti s Babišem a dvěma vládními ministry mluvili o možnostech urychlení snížení emisí nebo o konci spalování uhlí. Rozhovor ale aktivisty neuspokojil, podle nich premiérovi chybí motivace klimatickou krizi řešit. Babiš byl podle aktivistů nepříjemný a nedalo se s ním diskutovat. Mluvčí skupiny Petr Doubravský uvedl, že ze schůzky na úřadu vlády odchází s nulovou zárukou, že vláda bude řešit klimatickou krizi dostat důrazně, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Hnutí proti vyhynutí je upřímnější, než Greta
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

„Klima řešíme s klimatology, máme komise, projekty, investujeme. Ale abychom dosáhli na uhlíkovou neutralitu, potřebujeme od EU peníze navíc. Nabídl jsem studentům spolupráci, ale asi o ni nestojí. Prý s námi jen ztráceli čas,“ napsal premiér po schůzce na twitteru.

Studenti podle Babiše chtěli, „abychom hned uzavřeli uhelné elektrárny a abychom stavěli větrné elektrárny“. Starostové ale podle něj stavbě větrníků moc nefandí, a vyzval ty, kteří je chtějí, ať se mu ozvou.

Jednání se zúčastnili i ministři průmyslu a obchodu Karel Havlíček a životního prostředí Richard Brabec. Ti upozornili na reálné možnosti českého hospodářství, a že boj za ochranu životního prostředí nelze jen tak urychlovat.

Brabec uvedl, že studenti mají plné právo protestovat. „Ale pak nemohou říct, když se chceme bavit o konkrétních věcech, že jsou jen středoškoláci a že nám vlastně radit nemohou, ani nechtějí. Protože my se s nimi chceme bavit,“ konstatoval. Kabinet by pak podle něj mohl předkládat argumenty pro konkrétní věci, které dělá.

Podle Brabce navenek řada států uvádí ambiciózní cíle, zmiňuje závazky a daleké termíny, ale neplní ani závazky pro roky 2020 či 2030. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že studentům v principu rozumí. „Je v zásadě správné mířit k vysokým ambicím. My se snažili vysvětlit naši situaci ve smyslu toho, co děláme. Mělo by to být o faktech, ne o ideologiích a vizích,“ řekl.

Brabec zástupce iniciativy pozval na jednání uhelné komise, aby viděli, jak vláda mezi stranami hledá kompromis. Novinářům řekl, že se bude také snažit šířit osvětu o změnách klimatu, například formou besed ve školách.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje