S párou za horníky se vydaly stovky lidí

Doba čtení:1 m, 16 s

Zájemci si mohli prohlédnout i těžní věž bývalého dolu Simson s hornickým muzeem či ještě nedokončenou repliku štoly. Foto: wikipedia.org

I přes nepříliš vlídné počasí dorazilo o víkendu do Zbýšova na Brněnsku několik stovek lidí, kteří se chtěli projet vláčkem po bývalé důlní dráze do Zastávky. Mohli si také prohlédnout těžní věž bývalého dolu Simson s hornickým muzeem či ještě nedokončenou repliku štoly při akci S párou za horníky.

Vlaky od bývalého dolu Jindřich letos vyjely teprve počtvrté. Pro velký zájem organizátoři přidali ještě jednu soupravu a velký zájem budila stále ještě „zánovní“ parní lokomotiva Henschel z roku 1913. Jezdil i oblíbený důlní vlak s motorovou lokomotivou. „Vlaky jezdily plné. Překvapilo nás, kolik lidí si zároveň našlo cestu na Simsona,“ řekla Halka Horká z Mikroregionu Kahan.

Čtěte také:
Na Brněnsku budují repliku uhelné štoly
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Spokojeni tak byli jak nadšenci z Muzea průmyslových železnic, tak z Vlastivědného spolku Zbýšov, kteří se starají o těžní věž a také o muzeum s exponáty z hornické minulosti, které se dnes mimořádně otevřelo.

Kdo chtěl, mohl se podívat i do téměř dokončené repliky štoly. Ta přitom začala vznikat teprve letos. „Ještě se čeká, až se naleští některé stroje a položí koleje. Do Hornického dne v polovině září bude kompletně hotová,“ uvedla Horká.

Hornické památky ve Zbýšově a okolí jsou pozůstatkem dlouholeté těžby černého uhlí, která skončila teprve před 28 lety.

Akce S párou za horníky se bude opakovat ještě 15. srpna.