Doba čtení:1 m, 30 s
Posádka sacího vodního bagru musí mít klasické lodní oprávnění. Foto: Vršanská uhelná

Po dvou letech se na hladinu usazovací jímky úpravny důlních vod v lokalitě Vršany vrátil sací vodní bagr.

Kromě standardního čištění nádrže od usazených nečistot, ji čistíme i z preventivních důvodů, aby se nezanášelo sací potrubí pro suchovod, které zde bude úsek uhlí Vršany měnit,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické, který práce zajišťuje.

Čtěte také:
Kam mohla směřovat loňská těžba hnědého uhlí
Poslední pražští uhelní Mohykáni

Usazovací jímka úpravny důlních vod je posledním místem, kam míří upravená důlní voda před vypuštěním zpět do vodoteče. Neobsahuje už žádné nežádoucí látky, v nádrži se nechává přirozenou cestou usadit a přepadem odtéká v odpovídající kvalitě do vodoteče. „Zdejší usazovací jímka je relativně mělká, maximální hloubka dosahuje jen zhruba dva a půl metru, proto byla zvolena dvouletá perioda čištění. Sediment ze dna se sacím bagrem čerpá do kalových polí, která jsme v okolí úpravny důlních vod pro tento účel speciálně vybudovali,“ doplnil Sigmund.

Sací bagr s dvoučlennou osádkou by měl ze dna jímky odtěžit zhruba 8 tisíc kubíků nečistot. Čištění bude trvat přibližně tři týdny až měsíc. Sací vodní bagr Watermaster 3 je jedním ze tří strojů tohoto typu v Česku. Na šachtu ho tehdejší společnost Humeco koupila od inského výrobce. Stroj je konstruován přímo na čištění vodních ploch od kalů. Umí čistit dno až do hloubky 4,5 metru. Vzhledem k tomu, že se jedná o plavidlo, musí mít osádka kromě standardních dovedností obsluhy bagru také lodní zkoušky. Pro sací bagr je čištění usazovací jímky na Vršanech první letošní velkou akcí, přes zimu podstoupil generální opravu.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr