Doba čtení:1 m, 40 s
Lom Welzow-Jih, jeden ze čtyř lomů, které Vattenfall prodává. Foto: J.-H. Janßen

Z lomů, které v Německu vlastní švédský státní koncern Vattenfall, se hnědé uhlí nebude dovážet do Česka. Podle saského ministra hospodářství Martina Duliga by vývoz uhlí ohrozil pracovní místa v saských elektrárnách.

Těžba v hnědouhelných lomech podle Duliga v současnosti odpovídá jejich potřebě, a pokud by část uhlí směřovala do zahraničí, musely by elektrárny omezovat výrobu.

„Otázka spalování uhlí v českých elektrárnách pro nás nepřipadá v úvahu. Stojíme za tím, že naše saské hnědé uhlí bude využíváno k výrobě proudu ve vlasti, ne v zahraničí. Na to klademe důraz,“ řekl Dulig. Odmítl ale požadavek ekologů, aby zemská vláda přijala zvláštní zákon, kterým by vývoz uhlí zakázala. Takové opatření prý není nutné, napsal server IHNED.cz.

Doly a elektrárny na východě Německa chce Vattenfall prodat. Mezi zájemce patří i české společnosti ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu Švédové zahájení tendru odkládali. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren je ale povzbudil k uskutečnění transakce. Zástupci EPH i ČEZ už v minulosti uvedli, že s dovozem německého uhlí do ČR nepočítají.

Čtěte také:
Vattenfall chtějí i Němci
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall

Postoj saské vlády ale může mít v budoucnu na českou energetiku vliv. Česká vláda totiž v říjnu rozhodla o zachování limitů na lomu ČSA. S problémy se potýká jaderná elektrárna Dukovany a stavba nových bloků, s níž počítá Státní energetická koncepce, je zatím kvůli financím nereálná. Pokud by se tak v budoucnu ukázalo, že je zde akutní potřeba většího množství uhlí, bude obtížné se k němu dostat. Jedna z teoretických možností by totiž byl právě dovoz ze Saska. Nyní se však tato cesta zjevně uzavřela.

Mohlo by vás zajímat:
Cyrani: Dovoz hnědého uhlí je nesmysl
Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR
Do boje o Vattenfall vstoupil i Tykač

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa