Doba čtení:1 m, 46 s

V Česku je v provozu pět hnědouhelných dolů, kde rychle ubývají zásoby. Nepřežijí o mnoho déle než 20 let, pokud vláda nezruší těžební limity na lomech ČSA a Bílina. Velká naděje na renesanci hnědouhelného hornictví však neexistuje. Limity jsou vděčným tématem politických soubojů a rozumné řešení užitečné všem zúčastněným je v nedohlednu. Na serveru Echo24.cz to napsal Petr Holub.

Röcken, Bothfeld, Schwessnitz, Michlitz, Kölzen, Sössen, Gostau, Stösswitz, Ellerbach. Těchto devět malých obcí s patnácti sty obyvateli by mělo během 15 let zmizet ze zemského povrchu, protože vláda německé spolkové země Sasko-Anhaltsko plánuje přes protesty ekologických organizací rozšířit těžbu hnědého uhlí na jejich území.

Bude následovat sedmi až desetiletý proces schvalování, v roce 2025 by se mohlo s těžbou začít a pokračovat v ní dalších 40 let. Je to nezbytné, protože kolem roku 2030 dojdou zásoby, které využívá Mibrag ve svých dolech Profen a Schleenhain. „Z českého pohledu je zajímavý fakt, že podnik Mibrag získala před šesti lety s finanční podporou státní firmy ČEZ tuzemská společnost EPH,“ upozornil Holub.

Dodává, že Pro Čechy je to velký projekt, protože Mibrag, který patří holdingu EPH vedeného Danielem Křetínským, ročně vytěží a spálí 20 milionů tun hnědého uhlí. To je jen o něco méně než největší zdejší těžařská firma Severočeské doly. Pro Němce jde o epizodu průměrné důležitosti.

Mibrag provozuje poslední funkční doly z kdysi velkého Středoněmeckého revíru, mnohem větší obrat však má Lužický revír na hranicích s Polskem a Českem, kde se ročně těží 60 milionů tun a kde švédská společnost Vattenfall mohutně rozšiřuje čtyři velké lomy na hranicích stotisícového města Chotěbuz.

Doly Welzow-Süd, Nochten a Jänschwalde pohltí během 20 let osm idylických vesnic s dvěma a půl tisíci obyvateli převážně lužickosrbské národnosti. Už před čtyřmi lety byla obnovena těžba v lomu Reichwalde, který byl zrušen po pádu komunistického režimu. Obyvatelé obcí určených k likvidaci obvykle organizují protesty, právě v Reichwalde se však další těžba domluvila snadno, protože lidé byli vystěhováni ještě v dobách komunismu. Vattenfall získá otevřením dolů v Lužici přístup ke dvěma miliardám tun uhlí, upozornil Kohout.

http://echo24.cz/a/wqGsk/konec-hornictvi-v-cesku-ve-jmenu-posvatnych-limitu

 

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa