Šéf ČEZ chce maximum z uhelných elektráren

Elektrárna Tušimice

Elektrárna Tušimice. Foto: ČEZ

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) řekl, že firma má tři strategické priority. Chce vytěžit maximum ze svých klasických elektráren, jak uhelných, tak jaderných. U těch se snaží o zvyšování výkonu, údržbu i dlouhodobý provoz.

Druhou prioritou je nezaspat posun energetického trhu směrem k zákazníkovi. Dříve chtěl jen elektřinu a plyn, nyní, pokud má rodinný domek, by si ji také rád vyráběl. „My se musíme připravit na to, že budeme nabízet nová a výhodná řešení. Firma se tak musí totálně změnit, namísto prodeje elektřiny by měla být schopna nabízet řešení na klíč,“ řekl deníku šéf ČEZ.

Třetí prioritou jsou podle Beneše plánované akvizice. Firma potřebuje růst tak, aby zajistila stabilní dividendu, na kterou jsou akcionáři zvyklí. „Musím ale zdůraznit, že tímto růstem máme na mysli jen Česko a nejbližší okolí, tedy například Slovensko a Polsko. Určitě nehodláme jít do zemí, které jsou nám kulturně vzdálené a mají jiná pravidla fungování trhu,“ řekl Beneš.

Skupina ČEZ provozuje na území Čech a Moravy uhelné elektrárny a teplárny v celkem 13 lokalitách. Většina z nich spaluje severočeské hnědé uhlí a je z praktických důvodů situována do bezprostřední blízkosti těchto dolů v severních a v severozápadních Čechách. Elektrárna Dětmarovice, Energetika Vítkovice a zahraniční elektrárny spalují uhlí černé. Energii z jádra ČEZ vyrábí v elektrárnách Dukovany a Temelín.