Šéf H&M varuje před následováním Grety

Greta Thunbergová je symbolem klimatického alarmismu. Foto: wikipedia.org Anders Hellberg

Generální ředitel švédské rodinné módní společnosti H&M Karl-Johan Persson ostře varoval před nasloucháním požadavků šestnáctileté aktivistky Grety Thunebrgové. Představuje prý sociální hrozbu.

Thunbergová inspiruje miliony lidí po celém světě, aby se vydali do ulic a vyjádřili své rozhořčení nad situací, která bývá mnohými označována jako klimatická krize. Persson, který již deset let jako zástupce třetí generace zakladatelského rodu firmu H&M řídí, k tomu říká, že má velké obavy z toho, že hnutí usiluje o zákaz normálního lidského spotřebitelského chování, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
Hnutí proti vyhynutí je upřímnější, než Greta
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

„Mnoho protestů má za cíl, aby lidé přestali dělat běžné věci. Mají omezit nákupy, přestat létat a jezdit auty,“ uvedl švédský byznysmen a dodal, že pokud Gretu Thunbergovou vyslyší ještě více lidí, tak to může mít malý pozitivní dopad na životní prostředí, ale zároveň to přinese „strašné“ sociální důsledky.

Oděvní průmysl je podle zprávy OSN zodpovědný za přibližně deset procent celosvětových emisí skleníkových plynů a spotřebovává více energie než letectví a lodní doprava dohromady. Persson k situaci říká, že otázka klimatu je neuvěřitelně důležitá. „Jako obrovskou hrozbu ji musíme brát vážně všichni, politici, firmy i jednotlivci. Zároveň je ale přinejmenším stejně důležitý cíl odstranění chudoby v rozvojových zemích, “ dodal.

Textilní průmysl podle něho musí snížit dopad na životní prostředí, zároveň, ale zároveň je nutné pokračovat ve vytváření pracovních míst, tvorbě lepší zdravotní péči a dalších věcí, které přicházejí s hospodářským růstem.

„I nadále se důsledně zaměřujme na problematiku životního prostředí, ale zachovejme otevřenou diskusi o tom, jaké řešení je nejlepší,“ řekl manažer.

Firma H&M odhaduje, že přibližně sedmdesát procent ekologické zátěže oděvního průmyslu náleží výrobě, zbytek vytvoří doprava. H&M o sobě na svou obranu tvrdí, že je jedením z největších uživatelů bio a recyklované bavlny na světě.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje