Šéf polské KW kvůli svým výrokům odvolán

Konference Katovice

Konference o hornictví v Katovicích. Foto: iUHLI.cz

Několik dramatických vystoupení na konferenci o hornictví v polských Katovicích stálo místo ředitele státní těžařské firmy Kompania Węglowa (KW) Mirosława Tarase. Ten minulý týden řekl, že prodá jeden důl ze čtrnácti, které státní uhelná společnost vlastní, za jeden zlotý. Jedná se o důl  „Sośnica – Makoszowy“. V pátek 21. listopadu ho dozorčí rada firmy odvolala. Vyplývá to z informací serveru iUHLI.cz.

Konferenci organizoval portál wnp.pl, uskutečnila se v sídle těžební a distribuční společnosti Węglokoks, která má převzít čtyři až pět polských dolů od od společnosti Kompania Węglowa. Obě jsou to státní společnosti. „Prakticky jsme dohodnuti na odkoupení čtyř dolů. Dvou ve špatném stavu – Piekary a Bobrek Centrum a dvou v o něco lepším stavu – Jankowice a Chwałowice. Více podrobností sdělíme na počátku prosince,“ řekl ředitel Węglokoksu Jerzy Podsiadło. Dodal, že všechny doly jsou více či méně ztrátové. Zcela odmítl možnost, že by společnost uvažovala o koupi dolu „Sośnica – Makoszowy“, který má více než 5000 zaměstnanců.

Na konferenci byli pozváni vrcholní polští politici, top manažeři polských dolů, poslanci a odboroví předáci. Vystoupili především šéfové hornických společností, odboráři a opoziční poslanec. Z vládní úrovně se ale kvůli předvolebním akcím neúčastnil nikdo.

Odborářský vůdce například na konferenci navrhoval, aby se na záchranu polského hornictví využily zdroje z Evropské unie a jeden z ředitelů předložil data o kvalitě polského černého uhlí, které vesměs nesplňuje jakostní parametry pro topení v domácnostech.