Šéf Unipetrolu: Limity nejsou aktuální otázkou

Chemička v Záluží. Foto: Oldřich Hájek

Chemička v Záluží. Foto: Oldřich Hájek

Otázka limitů těžby hnědého uhlí není pro Unipetrol aktuální.  Mladé frontě DNES to řekl generální ředitel petrochemického holdingu Unipetrol Marek Świtajewski. Před ohrožením chemičky a s ní spojených pracovních míst varují výhradně ekologičtí aktivisté. Druhá etapa těžby na lomu ČSA ale chemičku v Záluží neohrožuje. 

Podle  Świtajewského se otázky další těžby hnědého uhlí dotýká mnoho zájmů – energetická bezpečnost státu, sociální problémy lidí z Horního Jiřetína a Litvínova nebo ekologické problémy.  „Nechceme se k tomu vyjadřovat, protože je to sociální, politický a ekologický problém. Necháváme to na státu,“ zdůraznil šéf Unipetrolu.

Dodal, že pokud by těžby měla ohrozit závod Unipetrolu v Záluží, tak se jedná o nějakých třicet čtyřicet let, než se těžební stroje přiblíží. „A my nyní děláme investice právě na příštích třicet čtyřicet let. Co bude potom, o tom se teprve bude jednat. My budeme respektovat rozhodnutí českého státu,“ řekl deníku Świtajewski.

Areál chemických závodů by skutečně zasáhla až eventuální třetí etapa těžby na lomu ČSA, kde těží Severní energetická. Ta by však nezačala dříve než po roce 2060.