Doba čtení:1 m, 53 s
Senátní Výbor pro evropské záležitosti podporuje dočasné osvobození plateb za plyn a elektřinu od DPH. Souhlasí také s tím, aby jádro a plyn byly zahrnuty do „taxonomie“ EU. Foto: pixabay.com

K okamžitému zastavení obchodování s emisními povolenkami a k zásadní revizi celého systému vyzval Evropskou komisi senátní Výbor pro záležitosti EU. Výbor tak posiluje vyjednávací pozici české vlády.

Nejen iniciativa polského sejmu, ale i důležitý výbor českého senátu požaduje zastavení obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Zápis z úterního jednání Výboru pro záležitosti EU (zde) je jednoznačný. Opětovné spuštění systému podmiňuje jeho zásadní úpravou. Doslovné znění klíčového bodu zní: „Senátní výbor pro záležitosti EU vyzývá Evropskou komisi k okamžitému zastavení obchodování s emisními povolenkami, a to do doby zásadní úpravy směrnice 2003/87/ES o systému EU ETS.“ Oba požadavky jsou totožné s těmi polskými (zde a zde). Jejich nastolení na čtvrteční Evropské radě již před tím slíbil polský premiér Mateusz Morawiecky i Andrej Babiš (zde).

Havlíček: Energie budou dál brutálně zdražovat

Cena emisních povolenek se již dostala přes 90 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého. Analytici předpokládají, že do konce může překonat hranici 100 eur. Cena povolenek je zároveň jedním z důležitých faktorů růstu cen elektřiny. Bleskově rostoucí ceny energií přitom ohrožují ekonomickou stabilitu již i lidí řazených do střední třídy. V rámci EU jde o desítky milionů lidí.

Evropská komise i EU však považují emisní povolenky za základní kámen svého „boje za klima“. Část členských států, v čele s Německem, proto nechce o reformě ani pozastavení systému uvažovat. Státy EU produkují asi sedm procent světových emisí oxidu uhličitého. Samotná Čína odpovídá za zhruba 30 procent emisí tohoto plynu. Takzvané uhlíkové neutrality přitom chce dosáhnout až 10 let po státech EU.

Diplomat předvedl zelené lakování

Jak bude vypadat program zasedání Evropské rady podle jejího předsedy Charlese Michela, si můžete přečíst zde. Přímo k energetice předseda uvádí: „Po naší říjnové diskusi se budeme zabývat růstem cen energií a jeho dopadem na naše občany a podniky. Naše diskuse bude podložena předběžnými zprávami o fungování trhu s plynem a elektřinou a o systému EU pro obchodování s emisemi a také nedávnými návrhy Komise. V této zásadní otázce bude klíčové zajistit účinné sledování.“