Senex Energy rozšíří těžbu plynu v Queenslandu

Společnost Senex uvedla, že její expanze vytvoří 200 pracovních míst během výstavby v projektech Atlas a Roma North a 50 pracovních míst v průběhu výstavby a do ekonomiky regionu přinese 200 milionů dolarů.

Společnost Senex Energy, kterou vlastní společnost Hancock Energy Giny Rinehartové a jihokorejský výrobce oceli Posco, oznámila plán na rozšíření těžby zemního plynu v pánvi Surat v australském státě Queensland. Firma chce investovat miliardu dolarů.

Společnost Senex uvedla, že její expanze vytvoří 200 pracovních míst během výstavby v projektech Atlas a Roma North a 50 pracovních míst v průběhu výstavby a do ekonomiky regionu přinese 200 milionů dolarů. Rozšíření, které ještě musí schválit federální ministryně životního prostředí Tanya Pliberseková, zvýší od konce roku 2025 produkci plynu společnosti na 60 petajoulů (PJ) ročně, napsal server msn.com.

Federální ministryně pro zdroje Madeleine Kingová vyzvala k rozšíření vzhledem k varování, že nedostatek plynu by mohl vést ke zvýšení cen.  „Větší nabídka plynu je dobrá věc pro domácí trh i pro mezinárodní trhy,“ řekla Kingová.

Španělsko chystá plynovodní spojení s Francií

Podle průběžné zprávy Australské komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele (ACCC) z jejího šetření dodávek plynu existuje významné riziko pro energetickou bezpečnost východního pobřeží v roce 2023. „Výhled na rok 2023 je velmi znepokojivý a pravděpodobně povede k dalšímu tlaku na růst cen, což by mohlo vést k tomu, že někteří komerční a průmysloví uživatelé nebudou moci dále fungovat,“ uvádí se ve zprávě.

Rozšíření těžby se nelíbí ekologickým aktivistům. Ellie Smithová z organizace Lock the Gate Alliance uvedla, že je „hluboce znepokojena“ dopadem navrhované expanze společnosti Senex. „Nevěříme, že to bude mít nějaký dopad na ceny, kterým obyvatelé Queenslandu čelí v souvislosti s touto krizí cen plynu. Jsme svědky vývozu plynu do zámoří, když ho doma potřebujeme, a jediný způsob, jak můžeme snížit ceny energie, je podpora výrobců a Australanů, aby přešli na obnovitelné zdroje,“ řekla.