Doba čtení:1 m, 6 s
Předměty, které muzeum a zástupci dolů ukázali novinářům, nacházeli geologové mezi lety 1981 až 2015. Foto: wikipedia.org VítVít

Severočeské doly věnovaly Národnímu muzeu u příležitosti 200. narozenin speciální dárek. Jde o více než čtyři tisíce unikátních fosilií, které se našly v hnědouhelném dolu Bílina a okolí.

Zkameněliny třetihorní fauny a flóry obohatí přírodovědeckou expozici. Zaplní deset vitrín. Mezi exponáty nechybí nálezy dvou vodních želv, dokonale zachovalé zkamenělé ryby, fosilní hmyz – různí sršňovití, včely, brouci, cikáda i nejstarší krasec na světě, který žil skoro před 20 miliony let. Jedná se dohromady o 10 tun materiálu, uvedlo Právo.

Čtěte také:
Třetihorní zkamenělý strom půjde do muzea
Kdo hledá v lomu želvy?

„Nové předměty získáváme různými způsoby. Jedním z nich je spolupráce s komerčními firmami,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Se Severočeskými doly spolupracuje muzeum léta.

Předměty, které muzeum a zástupci dolů ukázali novinářům, nacházeli geologové mezi lety 1981 až 2015. Ve třetihorách v této lokalitě rostly subtropické pralesy podobné těm současným na Floridě.

„Na jeden hezký nález připadají desítky, stovky nehezkých, které seberete, a tisíce a miliony, které se tam rozbijí,“ konstatoval geolog Zdeněk Dvořák, který má lví podíl na záchraně fosilií.

Mohlo by vás zajímat:
Tomáš Lippert – lovec fosilních želv
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Důl Jeroným odkryl nová tajemství