Severočeské doly vydělaly 1,9 miliardy korun

Lom Bílina. Foto: Severočeské doly

Severočeským dolům, největší české hnědouhelné těžební společnosti, loni klesly tržby i zisk. Důvodem byla podle představenstva mírná zima v roce 2014 a cena silové elektřiny v Evropě. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy. Napsal Mostecký deník.

Tržby z prodeje uhlí firmě klesly o 1,4 miliardy na 9,5 miliardy korun. Teplá zima mohla za pokles poptávky po tříděném uhlí. Zisk po zdanění činil 1,9 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 754 milionů. „Nižší tržby i nižší zisk, stejně jako i ostatních energetických firem, ovlivnila nižší cena silové elektřiny v Evropě,“ uvedl ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Severočeské doly loni vytěžily 21,6 milionu tun uhlí

Severočeské doly zaměstnávaly ke konci loňského roku 2899 pracovníků, v dceřiných společnostech skupiny pracovalo dalších 2266 lidí. Skupina SD vlastní Severočeské doly a tři velké dceřiné společnosti, dohromady má téměř 5000 zaměstnanců. Stoprocentním vlastníkem je akciová společnost ČEZ.

Čtěte také: 285 milionů tun uhlí za čtyřicet let

Průměrný výdělek v SD je podle mluvčího kolem 30.000 korun. „Průměrný výdělek je však víceméně hypotetické číslo. Důležitější je medián, tedy výdělek, který má každý druhý zaměstnanec. Medián v SD je prakticky stejný, jako je průměrný výdělek v ČR,“ upozornil Budinský. Průměrná mzda v Česku za celý loňský rok činila 25.686 Kč, medián mezd byl 21.629 korun. Při kolektivním vyjednávání na letošní rok se vedení s odbory dohodlo na nulovém nárůstu platů.

Severočeské doly těží uhlí v lomu Bílina a Tušimice. „Při předpokládaných postupech se bude na dole Tušimice do hraničních linií těžit asi do roku 2029 a na dole Bílina do roku 2030,“ uvedl Budinský. O prolomení nebo zachování současných limitů těžby v dole Bílina a lomu ČSA, kde těží Severní energetická, by měla na podzim rozhodovat vláda.

Severočeské doly loni vytěžily 21,6 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o 2,1 milionu tun méně. Projevil se nevýrazný růst ekonomiky zemí ve střední Evropě a hlavně rekordně teplá zima. Podíl společnosti na produkci hnědého uhlí v ČR loni činil 57 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Bílina letos, o ČSA až v roce 2020
Novela horního zákona odvede peníze z regionu
Těžba hnědého uhlí loni klesla o 5,5 procenta