Doba čtení:1 m, 38 s
LNG vloni nadále hrál nepostradatelnou roli v evropské energetické bezpečnosti po propadu ruského vývozu do Evropy prostřednictvím plynovodů v roce 2022,“ uvedla společnost Shell. Foto: wikipedia.org

Celosvětová poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) by se do roku 2040 měla zvýšit o více než polovinu. Uvedla to energetická společnost Shell ve své výroční zprávě o trhu s LNG. Za růstem poptávky by měla stát zvyšující se spotřeba plynu v Číně a dalších asijských zemích.

Společnost Shell upozornila, že poptávka po zemním plynu již sice v některých regionech, například v Evropě, Japonsku a Austrálii, dosáhla vrcholu, celosvětově však pokračuje v růstu.

Objem globálního obchodu s LNG se loni podle zprávy zvýšil o 1,8 procenta na 404 milionů tun a v roce 2040 by podle nejnovějších odhadů měla poptávka po LNG dosáhnout 625 až 685 milionů tun.

Znáte odpověď na tyto tři otázky?

Čína bude v tomto desetiletí pravděpodobně dominovat růstu poptávky po LNG, protože tamní průmysl se snaží snížit uhlíkové emise přechodem od uhlí k plynu,“ uvedla společnost Shell. „Čínský ocelářský sektor založený na uhlí vytváří více emisí než Británie, Německo a Turecko dohromady. Plyn proto hraje zásadní roli v boji s jedním z největších světových zdrojů uhlíkových emisí,“ dodala.

Dovoz LNG pomohl Evropě kompenzovat pokles dodávek plynu z Ruska, který byl důsledkem ruské invaze na Ukrajinu. „LNG vloni nadále hrál nepostradatelnou roli v evropské energetické bezpečnosti po propadu ruského vývozu do Evropy prostřednictvím plynovodů v roce 2022,“ uvedla společnost Shell. Dodala, že dovoz LNG do Evropy loni zůstal zhruba na úrovni roku 2022, to navzdory poklesu celkové evropské poptávky po zemním plynu.

Opravdu jde při dekarbonizaci o emise? Mnozí sledují jiné zájmy

Společnost Shell rovněž uvedla, že rovnováhu na globálním trhu s plynem loni pomáhaly udržovat relativně mírné zimní teploty, vysoká úroveň zásob a pomalé hospodářské oživení v Číně. To podle ní pomohlo „snížit a stabilizovat“ ceny plynu v Evropě.