Doba čtení:3 m, 59 s
Bývalý premiér Mirek Topolánek pojmenovává problémy energetiky otevřeně. Foto: Teplárenské sdružení.

Na Národní konferenci Efektivní energetika měl nejpodnětnější projev bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS). Na jeho tři zásadní otázky, bohužel, nikdo z ostatních řečníků nepředložil odpověď.

Projev Mirka Topolánka na Národní konferenci Efektivní energetika působil jako z jiného světa. Ze světa mimo Evropskou unii. Položil v něm tři naprosto zásadní otázky, na které zároveň naznačil odpovědi. Bohužel, naznačené odpovědi jsou právě ty, kterým se vůdcové EU zatvrzele brání.

Síkelovo ministerstvo v energetice nebezpečně tápe

„Chceme zajistit občanům bezpečnější dodávky elektřiny a tepla?“ Právě tak zněla první otázka. Všichni politici na ni odpovídají ano. „Pak nemůžeme sázet na zdroje, které jsou nestabilní, které vyrábějí neefektivně a dráž nebo dlouhodobě spoléhat na dotace a subvence,“ nadhodil základ řešení bývalý premiér, který se sám v energetice dlouhodobě pohybuje.

Realita české energetiky i energetiky v prostoru EU? Ta je přesně opačná. Stojí na dotacích a mají ji táhnout za dotace postavené občasné zdroje energie. Německo, jež se samo pasovalo do role unijního, ba i světového zeleného lídra, se loni stalo závislým na dovozu elektřiny. A energie tam stojí tolik, že už se to zajídá i bohatým Němcům. Jak je to s energiemi v Česku, není nikomu z čtenářů iUHLI.cz potřeba popisovat…

A jaký je oficiální postoj všech rozhodujících figur a figurek v EU? Řešením je podle nich více OZE. OZE ve smyslu obnovitelných zdrojů energie, tedy větru a fotovoltaiky. Ale OZE jsou, pohříchu, také jen občasnými zdroji energie.

Jirků: Vodík budeme muset dovážet, stejně jako zemní plyn

Chceme posílit naší svobodu a nezávislost?“ I druhá otázka mířila k jádru věci. A opět na ni každý politik odpoví, že ano. Kdo z nich se však podepíše pod řešení, jež Topolánek nadhodil? „Pak nemůžeme z velké míry spoléhat na import ropy a plynu a současně na dovoz zařízení pro obnovitelné zdroje, komponenty a suroviny, nota bene z rizikových oblastí Ruska a Číny. Dekarbonizace není snahou o „záchranu planety“, ale právě snahou posílit naši bezpečnost, a tím i svobodu a nezávislost! Sázka na obnovitelné zdroje by byla strategicky pro dekarbonizaci klíčová, pouze pokud by nezvyšovala naši závislost. Tak tomu ale není! Je to slepá ulička.“

V členských státech EU se vyrábí maximálně jedno procento světové fotovoltaiky. Bez dovozu, primárně z Číny, se evropské sedmadvacítce postaví jen zlomek plánované fotovoltaiky. A ještě za vyšší cenu. Ale bez surovin, jež z většiny kontroluje také Čína, se nepostaví nic. Ve větrných elektrárnách je situace lepší, ale ani tyto unijní plány není možné pokrýt bez dovozu. Bohužel, ani dovoz z USA nestačí. I v tomto sektoru Čína ovládá stále větší část trhu.

Vinkler: Elektřinu na vývoz bude mít jen Francie

„Chceme-li mít cenově udržitelnou, bezpečnou a nízkoemisní energetiku a naplňovat tak frekventované energetické trilema: cenovou přijatelnost, bezpečnost dodávek a udržitelnost, tedy ochranu životního prostředí, pak se neobejdeme bez jádra a potenciálně bez jaderné fúze.“ Třetí otázka bývalého premiéra už byla rovnou konstatováním. Reakce politiků na její první část by byla opět ano. Oním trilematem se i na konferenci zaklínal kde kdo, včetně generální ředitele ČEZ. Na její druhou část o jádru už by tak jednoznačná nebyla. Rakušané, Němci a Lichtenštejnci by se stavěli na zadní. A pak ještě leckdo další. Jenže méně emisní a zároveň koncentrovanější zdroj energie neznáme. Tam, kde fotovoltaika potřebuje desítky čtverečních kilometrů a větrné elektrárny stovky kilometrů čtverečních, stačí jádru čtvereční kilometry čtyři.

Už Andrej Dmitrijevič Sacharov ve svém textu „Jaderná energetika a svoboda západu“ před téměř 50 lety měl jasno. U obnovitelných zdrojů musíme eliminovat jejich největší omezení, a tím je občasnost, což je ve zkratce OZE to klíčové adjektivum. Měli bychom hledat rezervy ve skutečně obnovitelných zdrojích – v hydro a geotermální energii a musíme vyřešit efektivní skladování energie ze slunce a větru. A počítat s tím, že nové mantry – kumulace, agregace a flexibilita fakt nejsou zadarmo a jdou minimálně proti jednomu z vrcholů trilema, proti cenové přijatelnosti,“ tak vidí třetí odpověď Topolánek. A těžko se najde energetik, který může říct na plno svůj názor, který by s ním nesouhlasil.

Je Síkela nad věcí, nebo mimo realitu?

S tím těsně souvisí i další pasáž z jeho vystoupení. „Proč nejsme dnes bezpeční geopoliticky, nejsme bezpeční politicky, nejsme bezpeční ekonomicky? Je to mimo jiné nebo hlavně proto, že nejsme bezpeční energeticky!“ Bývalý premiér naznačil i cestu k tomu, jakým způsobem se mají hledat energetické recepty v členských státech EU. „Preferuji fyziky, matematiky a ekonomy před ideology, sektáři a populisty, obecně před politiky. Možná proto, že jsem obojí chvíli dělal.“ Čert ví, co by říkal, kdyby teď seděl v premiérském křesle. Ale nesedí. Možná i proto pojmenovává věci tak, jak opravdu jsou.

Celé vystoupení Mirka Topolánka si můžete přečíst zde.

 

 

 

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa